Kıdem Tazminatı Hesabına Bahşiş Katılabilir Mi

Kıdem Tazminatı Hesabına Bahşiş Katılabilir Mi

Yargıtay işçinin aldığı bahşişin de işçilik alacağı olduğuna ve kıdem tazminatı hesabına eklenmesi gerektiğine hükmetti.

Bahşiş İşçilik Alacağıdır
Bir restoranda, cafede bırakılan bahşişler orada çalışanların geliridir. Bu gelir çalışanın ücretine eklenir ve işçilik alacağı kapsamına girer. Bu nedenle kıdem tazminatı hesabı yapılırken sadece maaş üzerinden değil, bahşişler de eklenerek hesaplanmalıdır. 

Yargıtay kararı bu yönde olsa da işverenler bunu nasıl uygulayacaklarını bilmiyorlar. Çünkü bahşiş sabit bir gelir değildir ve her müşteriye göre, işletmeye göre farklılık gösterir. İşletmeler bahşiş konusunda puanlama sistemini uyguluyor. Yani çalışan yaptığı işle orantılı kazanıyor. Toplanan bahşişler haftalık ya da aylık çalışanlara dağıtılıyor. 

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği ile İstanbul Ticaret Odası bahşiş konusunda çalışma yapıyor. Bahşiş uygulamasının belirli bir standarda oturtulması ile kıdem tazminatı hesabında kullanılması mümkün olacaktır. Yargıtay bahşiş de kıdem tazminatına esastır dese de uygulamada sorun yaşanmaya devam ediyor. 

Diğer yandan işverenler ise kendi kontrolünde dahi olmayan bir ödemeden sorumlu tutulmak istemiyor. İşçiler ise bahşişlerin işçi ücreti sayılması halinde SGK prim ya da vergi kesintisi yapılmasından endişe duyuyor. İşçi de işveren de uygulamanın nasıl yapılacağı, lehe mi zarara mı olacağı konusunda endişe duyuyor. İTO tarafından yapılacak olan bahşiş çalışması ile konunun aydınlatılması bekleniyor. Böylece kıdem tazminatı daha yüksek olabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.