1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kıdem Tazminatına Yeni Model İşçinin Maaşından Ne Kadar Kesilecek
Kıdem Tazminatına Yeni Model İşçinin Maaşından Ne Kadar Kesilecek

Kıdem Tazminatına Yeni Model İşçinin Maaşından Ne Kadar Kesilecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulunda Başbakan ve ilgili Bakanların toplantısında kıdem tazminatı ile ilgi olarak çoklu formüller düşünülmekte. Bu formüllerin 13 Milyon işçiyi ilgilendiren formülü dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı….

A+A-

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 13 Milyon işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatının görüşüldüğü ekonomi koordinasyon zirvesinde ele alınan kıdem tazminatı hakkında konuştu. Hazırlanan formüller Başbakana sunuldu, dedi.

Ülkemizde kıdem tazminatından dolayı yaklaşık 10 Milyon işçinin muzdarip olduğu ve haklarının gasp edildiği hükümetimizin yıllarca gündem maddesindeydi. Ancak ülkemizde oynanan oyunlardan dolayı enerjimizi bir türlü vatandaşlarımızın hizmetine zorunlu olarak veremedik.

Bakan Müezzinoğlu kıdem tazminatı ve taşeron işçilerimiz birinci gündem maddemiz haline gelmiştir. Kıdem tazminatı ile ilgili yapılan çalışmaların detayında ise işvereni ve işçiyi mağdur etmeyecek iki taraflı olarak çözüme kavuşturacak formül hazırladık. Formülde işverenin zora girdiğini fakat işçiyi düşünmek zorunda olduğunu dile getirdi.

Kıdem tazminatını hak eden işçilerimize hazırlamış olduğumuz formülde, yıllık bazda hak edilen işçi tazminatları devlet güvencesi altında bir fonda toparlanacak. İşveren otomatik olarak işçinin kıdem tazminatını aktaracak yasal düzenleme getirmekteyiz. Eğer böyle yapmaz isek hali hazırda sürdürülen yasalara göre tazminatlarını mahkemeler kanalıyla alınmakta. Müezzinoğlu biz devlet olarak bunu çözüme kavuşturmaya kararlı olduklarını açıkladı.

Tazminatları fona aktarılacak işçilerin 3 yıldan önce çekmesi durumunda devlet katkısının olmayacağını ancak yatırılan paralarını almaları öngörülmektedir. Bu sürenin 5 yıla çıkartılması teklifleri masada durmaktadır. Cumhurbaşkanlığından bir ekibin hazırlamış olduğumuz formüller üzerinde görüşler belirterek ülkemizde fonların tek çatı altında toplanması yönünde konuştuk.

İşçimizin mağduriyetine izin vermeyeceklerin söyleyen Bakan Müezinoğlu bu formülleri sendikalar ve işverenlerle de görüşeceklerini, uzman ekiplerimizle bu tartışmalardan çıkacak sonuçlar üzerinde danışma kurullarımızda görüş birliğine vardıktan sonra yasa taslağı hazırlayarak Bakanlar Kuruluna getireceklerini açıkladı.

Aylık yüzde %8,33 brüt maaşlarından kesilmesi düşünülen işçimizin fona aktarılması tavsiye kararı alınmıştır. İşçilerden %8,33 brüt maaşlardan 30 günlük ücret hak edişleri üzerinden hesaplanacak. Bu hesaplamaların 3 yıl devam etmesi halinde devletimizin desteği ise %3 oranında gerçekleşeceğini son yapılan toplantıda dile getirilmiştir.

Sistem kurulur kurulmaz hali hazırda çalışanların gönüllülük esasına göre düzenleme hazırlanmıştır. Ancak iş hayatına yeni atılan işçi ise zorunlu olarak sisteme dahil edileceğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu bu bir taslaktır. Bakanlar kurulunun onayı ile Meclise kanunlaşması için hükümetimiz getireceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler