1. HABERLER

  2. ASKERİ ALIMLAR

  3. Kimler Jandarma 3.550 Astsubay Alımı Başvurusu Yapabilir
Kimler Jandarma 3.550 Astsubay Alımı Başvurusu Yapabilir

Kimler Jandarma 3.550 Astsubay Alımı Başvurusu Yapabilir

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı 9 farklı branşta erkek ve kadın astsubay alımı yapacak. JGK 3.550 astsubay alımına kimler başvuru yapabiliyor?

A+A-

Jandarma Astsubay Alımı; 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1993 ve sonra doğanlar başvurabileceklerdir.)
Lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için 32 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1988 ve sonra doğanlar başvurabileceklerdir.).

2018 yılında yapılan Ön Lisans KPSS’nin Genel Kültür ve Genel Yetenek (P93) puan türünden en az 60 puan almış olmak.

2018-2019 yılında yapılan Lisans KPSS’den Genel Kültür ve Genel Yetenek (P3) puan türünden en az 60 puan almış olmak.

4 Ağustos 2020) kadar mezun olabilecek durumda olmak.

Toplam Kontenjan 3.550.

Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları (Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu 21/j maddesi kapsamında olanlar) için bu puanların en az %80’ini almış olmak.

Jandarma Genel Komutanlığına bağlı kurumlarda ve birliklerde görev yapmak üzere toplam 3.550 astsubay alımı gerçekleştirilecek. Bunlardan 380’i kadın 2992’si ise erkek adaylardan oluşacaktır. Alınacak personeller ikmal, bakım, uçak helikopter teknisyeni, sağlık, muharebe, istihkam, personel, maliye ve jandarma gibi birimlerde görevlendirilecek.

Alım yapılacak pozisyona göre özel başvuru şartları bulunmaktadır. Ancak genel olarak başvuracak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. 4 Ağustos tarihine kadar bu bölümlerden mezun olabilecek durumda olanlar dahil olmak üzere ilgili bölüm mezunları başvuru yapabilecektir. Bu bölümlere başvuru kılavuzundan ulaşılabilir.

2018 veya 2019 yıllarında yapılan KPSS sınavlarından P3 puan türlerinden en az 60 ve üzeri puan almış olmak da şartlar arasında yer almaktadır. Adayların 27 yaşını bitirmemiş olmaları gerekmektedir. Bu nedenle 1 Ocak 1993 ve sonrasında doğan adaylar başvuru yapabilecektir. Lisansüstü eğitimini tamamlayanlar var ise bu kişiler için 32 yaşını tamamlamamış olmak gerekmektedir.

Adayların herhangi bir siyasi partiye üyelikleri bulunmamalıdır. Kadın adayların hamile olmamaları gerekmektedir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının da olumlu olması gereklidir. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılanların da başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvurular 4 ile 21 Şubat 2020 tarihleri arasında internet sayfasından alınmaya başlandı.

JGK alımı başvuru kılavuzu incelenerek başvuru yapılması önem arz ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum