1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Kimler Polis Olabilir, şartları Nelerdir
Kimler Polis Olabilir, şartları Nelerdir

Kimler Polis Olabilir, şartları Nelerdir

Polislik mesleği en kutsal mesleklerden birisi olup son derece zorlu şartlar altında çalışmayı gerektirmektedir.

A+A-

Polislik Şartları 
Hali hazırda pek çok farklı şekilde polis alımı gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi lisans veya ön lisans mezunlarının başvurabildikleri POMEM’dir. KPSS puanına göre sıralamaya tabi tutulan adaylar fiziki yeterlilik sınavı ile mülakat sınavlarından geçmektedir. Tüm aşamaları başarılı bir şekilde geçen adaylar 6 aylık bir eğitimin ardından polis memuru olarak göreve başlamaktadır. 

POMEM haricinde bir de rütbeli polis yetiştiren Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğü bulunmaktadır. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı olan PAEM’e lisans mezunları başvurabilmektedir. KPSS puanına göre başvuran adaylar fiziki yeterlilik ve sözlü sınav aşamalarından geçmektedir. Bu aşamaları da başarılı bir şekilde tamamlayanlar 1 yıl süren eğitimin ardından komiser yardımcısı olarak mezun olmaktadır. 

Zaman zaman özel harekat alımları da gerçekleştirilmektedir. Bu alımlar ihtiyaca göre gerçekleştirildiği için ne zaman yapılacağı konusu önceden belirlenememektedir. Önceki yıllarda yapılan alımlara bakacak olursak lise mezunlarının özel harekat alımlarına başvuru yapabildiklerini söyleyebiliriz. Ancak bu kimseler sadece özel harekat birimlerinde görevlendirilebilmektedir. 

Polis memuru ya da rütbeli olarak göreve başlayan polisler meslek hayatları boyunca farklı illerde ve şubelerde görev yapmaktadır. Prestiji yüksek olan bu meslekte polis maaşları da iyi bir seviyededir denilebilir. Ancak mesleğin yıpratıcı ve yorucu olduğunu da unutmamak gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler