1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kimlerin Çalıştıkça Emekli Maaşı Düşer
Kimlerin Çalıştıkça Emekli Maaşı Düşer

Kimlerin Çalıştıkça Emekli Maaşı Düşer

Başlık kulağınıza tuhaf gelse de çalıştıkça emekli maaşı düşen bir kesim bulunmaktadır. İşte bu kimselerin emekli maaşlarını artırmak için yapabileceği birkaç yol bulunuyor.

A+A-

Prime Esas Kazanç
SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kollarında çalışanların emekli olabilmeleri için 3 temel şart bulunuyor. Bunlar yaş, prim ve sigortalılık süresidir. Bu 3 şarttan herhangi biri olmadığı takdirde emeklilik hak edilmiyor. 3 şartı birden sağlayan çalışanlardan ise bazılarının çalışmaya devam etmesi lehlerine olurken bazılarının aleyhine olmaktadır.

Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında ücret alan çalışanlar emekliliği hak etmeye başladıktan sonra çalışmaya devam ederlerse maaşları da düşecektir. Her çalışılan fazladan bir ay için 1 ile 3 lira arasında bir kayıp söz konusu olacaktır. Ancak asgari ücretin iki katından daha fazla bir ücret alan çalışanlar için emekli olmayıp çalışmaya devam etmek emekli maaşının da artması anlamına gelmektedir. 

2008 yılından önce çalışmaya başlayanlar için son 7 yıllık çalışma süresi emeklilikte önemli rol oynamaktadır. Bu son 7 yıllık sürede hangi hizmet daha ağırlıkta ise o sigorta kolundan emekli olunmaktadır ve maaş da buna göre bağlanmaktadır. Ancak 2008 yılından sonra emekli olanlarda durum farklılaşıyor. Sadece son 7 yıla değil genel hizmet dökümüne bakılmakta ve ağırlıklı olan koldan emekli olması sağlanmaktadır. Prime esas kazancın yüksek gösterilmesi durumunda ise yüksek kazançlar elde edebilmek mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.