Kiracılara Kötü Haber Geldi! Yıllık Kira Zam Oranları Belli Oldu…

Kiracılara Kötü Haber Geldi! Yıllık Kira Zam Oranları Belli Oldu…

Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayı verilerini açıkladı ve kiracıların bu yıl boyunca ödeyecekleri kira zamları da belli oldu.

Milyonlarca kiracının merakla bekledikleri kira zamları hakkında baz alınan istatistiki veriler, tüketici fiyat endeksleri ve üretici fiyat endeksleri, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmen ilan edildi ve ilgili hesaplamalar yapılmaya başlandı.

2018 yılı Eylül ve Kasım planlamalarında tek hane beklentisi ile hareket edilen ve özellikle Üretici Fiyat Endeksi tahakkümüne son verilmesi için yönergeye alınan Tüketici Fiyat Endeksi verileri dahilinde hesaplanan TÜFE verileri tek hane hedefine ulaşamadı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre Temmuz ayı TÜFE verileri 19,88 rakamına ulaştı.

Eylül ve Kasım 2018 Ekonomik Planlaması kapsamında ÜFE’den TÜFE’ye aktarılan kira zam oranları ise bu hali ile birlikte %20’ye yaklaşmış oldu.

Açıklanan son verilere göre bundan sonraki süreçte önümüzdeki bir yılı kapsamak şartı ile ev sahipleri kiracılara en fazla yüzde 19,88 oranına zam yapabilecekler.

Örnek olarak herhangi bir ilde kira bedeli olarak daha önceden belirlenmiş 1.000 TL kira ücreti var ise; ev sahibi bugünden itibaren 1190,88 TL olarak yeni yılın kirasını talep etmiş olacak. 

Kiracılar ise bu kadar yükselen zam oranlarına bir tedbir alınması gerektiğini ve kira ödemelerinin daha da zorlaşabileceğini ifade ediyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.