Kısa Çalışma Ödeneğini Alan İşçi Sayısı 1,2 Milyon Seviyeleri

Kısa Çalışma Ödeneğini Alan İşçi Sayısı 1,2 Milyon Seviyeleri

Pandemi dolayısıyla oluşturulan kısa çalışma ödeneği uygulamasından ekonomide ki iyileşmelerin artması ile birlikte faydalanan çalışan sayısında hızlı bir azalış görülüyor.

Son dönemde ekonomide yaşanan iyileşme ile birlikte şuan itibari ile ülkemizde kısa çalışma ödeneğinden faydalanan çalışan sayısının 1,2 milyona kadar gerilediği bilgisi paylaşıldı. Türkiye İş Kurumu’nun tarafından her ay düzenli olarak paylaşılan veriler incelendiğinde 2020 yılının ocak ayında işsizlik ödeneği için 163,3 bin başvuruya karşılık 95 bin kişiye ödenek bağlandı. Şubat ayında 118,8 bin başvuruya karşılık 63,8 bin kişi, martta ayında ise 220,9 bin başvuruya karşılık 78 bin kişi ödenek almaya başlamıştı.

Pandemi İle Birlikte Rekor Seviyeye Ulaşmıştı

Pandemi dolayısı ile ağırlaşan ekonomik şartlardan dolayı hükümet tarafından işten çıkarma yasağı 17 Nisan’da yürürlüğe girmişti. Yasak uygulamaya girinceye kadar işten çıkartılanlar dolayısıyla nisan ayında 311,8 bin kişi işsizlik ödeneğine başvurdu, bu başvuru sahiplerinden 82,5 bin kişiye ödenek bağlandığı bilgisi paylaşılmıştı.

Mayıs ayında ise 102,2 bin başvuruya karşılık 16,4 bin, haziran ayında da 94,9 bin başvuruya karşılık 16,5 bin kişiye ödenek bağlandı. İşsizlik ödeneği başvurularında yılın en düşük rakamı 41,1 bin ile temmuz ayında gerçekleşmiş ve 27,3 bin kişi ödenek almaya başladı. Ağustos ayında işsizlik ödeneği başvurusu artarak 72,5 bine çıkarken, 24,4 bin kişiye ödenek bağlandı.

Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Covid-19 pandemi salgını nedeniyle şartları olması gerekenden daha kolay hale getirilen kısa çalışma ödeneğinden 31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla toplam 3 milyon 968 bin kişi yararlandığı ifade ediliyor. Bunların bir kısmı sadece ilk aylarda ödenek alırken, bir kısmı nisan ayından beri kısa çalışma ödeneği almaya devam ediyor.

2020 yılı Nisan ayında 3,2 milyon, Mayısta 3,3 milyon, haziranda 2,5 milyon kişi olan kısa çalışma ödeneğinden yararlananların sayısı temmuzda 1 milyon 775 bine kadar gerilemişti. Ağustos ayında ise önceki aya göre 562 bin kişi azalarak 1 milyon 212 bin kişi ile yılın en düşük seviyesine gerilediği görülüyor. Bu sayısının daha da düşmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.