Kısa Dönem Askerlikte 2 Bin Lira Maaş ve Ev Desteği Verilecek

Kısa Dönem Askerlikte 2 Bin Lira Maaş ve Ev Desteği Verilecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklandıktan sonra detayları belli olmaya başlayan askerlik sistemi ile ilgili sosyal haklar genişletildiği ilan edildi.

Geçtiğimiz dönem içerisinde kalıcı bedelli askerlik uygulaması için talimat verilen konu ile ilgili olarak çalışmalar tamamlandı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından askerlik sisteminin detaylarına dair kamuoyu bilgilendirilmesi yapıldı.

Yayımlanan ve görsel basında da bizzat bakan tarafından anlatılan detaylara göre; kısa dönem askerlik olarak belirtilen 6 aylık tercihen yapılan askerlik için, askerlere hem maddi hem de sosyal haklar bazında iyileştirilmeler yapılmasında mutabık kalındı.

6 ay askerlik yapmak için tercih sunan askerlere asgari ücretten az olmamak koşulu ile maaş bağlanacağı ilan edildi ve askerler vatani görevleri süreleri boyunca en az 2000 tl maaş almayı şimdiden garantilemiş oldu.

Bunun dışında özellikle ilgi çeken bir çalışma olarak; askerlik görevini bedelli olarak değil de kısa ve uzun dönem olarak yapmak isteyen vatandaşlar için ev yardımları için kredi önceliği ve özellikle TOKİ satışlarında sıralamada öncelik hakkı tanınması hakkında karara bağlandı.

Askerliğini bedelli olarak yapmak istemeyen vatandaşların ailelerinde muhtaç olma durumu söz konusu ise; bahsi geçen ailelere maddi destek sağlanacak ve ayrıca bu askerlere sosyal sigorta kapsamında sigortalılık hakkı tanınacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum