Kısıtlamaların azalacağı tarihler belli oldu

Kısıtlamaların azalacağı tarihler belli oldu

Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci kapsamında alınan tedbir kararlarına yönelik kısıtlamaların kısa zaman içerisinde azalarak daha yumuşayacağı bir sürece hazırlık yapılıyor. İşte yasaların azalmaya başlayacağı o tarih!

Dünya genelinde yaklaşık olarak bir senedir etkisini sürdürmeye devam eden Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci kapsamında alınan tedbir kararlarında güncel gelişmeler yaşanmaya başlıyor. Farklı ülkeler yasakların kaldırılmasına ilişkin programlar yayımlamaya devam ederken; Türkiye’den de olumlu gelişmelerin yaşandığı bilgisi açıklandı.

Yasaklar Kalkmaya Başlıyor mu?

Koronavirüs (Covid 19) yasakları için özellikle yüz yüze eğitim ile birlikte alınan sokağa çıkma yasakları alanında yumuşama yapılması beklenirken; açıklanan bilgilere göre; yasakların önümüzdeki 50 gün içerisinde daha da seyreltilmiş bir halde uygulanmaya başlayacağı bilgisi verildi.

Resmi olmayan açıklamalara göre dünya genelinde ilk dalgaların yıkıcı etkisi bir sene sürerken;  Türkiye’de vakaların ilk olarak Mart ayının ikinci haftasında görünmeye başlaması ve son 30 günlük verilerde önemli oranlarda düşüş yaşanması ile normal hayata bu süre zarfında geçilebileceği iddiaları gündeme geldi.

Sokağa Çıkma Yasaklarında Esneklik Uygulanabilir!

Virüs mutasyona uğramış olsa bile tedbirlerin tamamı ile elden bırakılmasının doğru olmadığı açıklanırken; özellikle gece sokağa acıkma yasağı uygulanan saatlerde esnetilme yapılması ve yüz yüze eğitim ortamlarının tam dezenfekte edilerek, kontrollü bir şekilde açılması gündeme gelecek.

Mart Ayında Normale Dönüş Başlayabilir

Uzmanların ve Bilim Kurulu üyelerinin tahminlerine göre normalleşme sürecine tam olarak geçilecek aşamanın ilk adımları 2021 Mart ayı itibari ile başlayabilir. Özellikle sosyal hayat dair alınan kapatma kararlarının da kademeli olarak kaldırılması gündeme geliyor.

Lokanta ve Restoran gibi pandemi sürecinde yüksek oranda kapalı kalmak zorunda bırakılan işletmelerin de özellikle kontrol ve denetim aşamalarından sonra, HES kodu ile müşteri kabul etmeye başlayabileceği belirtiliyor.

Koronavirüs Kış Gribi Gibi Olabilir

Virüsün mutasyona uğraması ile birlikte toplumun da bağışıklık kazanabileceği açıklandı. bir dönem ölümcül bir hastalık olarak dünya genelinde var olan ve günümüzde sadece kış gribi olarak bilinen hastalık gibi Covid 19’un da sıradan bir virüs olarak sadece hafif hastalıklara neden olabileceği bir dönemin başlayacağı belirtiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.