1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kişiye Özel İlana Çıkan Üniversiteye Mahkemeden Engel
Kişiye Özel İlana Çıkan Üniversiteye Mahkemeden Engel

Kişiye Özel İlana Çıkan Üniversiteye Mahkemeden Engel

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından doktor öğretim üyesi kadrosu için çıkılan ilanların kişiye özel olması nedeniyle idare mahkemesi ilanı iptal etti.

A+A-

Bölümle Alakası Olmayan Uzmanlık
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi bilgi ve belge yönetimi bölümü için çıktığı ilanda tarih alanında doktora yapmış adaylar aradığını belirtti. Özellikle ortaçağ tarihi ile ilgili doktora çalışması yapmış olmak şartının yer alması da ilanı giderek daha da çok kişiselleştirmiştir. İşte bu nedenle üniversite aleyhine dava açıldı.

İdare mahkemesi yaptığı incelemeler neticesinde ilanın hukuka uygun olmadığına karar verdi. Böylelikle ilan iptal edildi. Bu aşamadan sonra ilanın yeniden gözden geçirilerek yayınlanması gerekiyor. Eğer yine benzer yanlışlar yapılırsa alım yeniden tekrarlanacaktır.

Bu tür alımlar için başvuruda bulunmayı düşünen tüm ilgili kişiler yargı yoluna başvurabilir. Alım yapılmadan önce ya da sonra dahi bu başvurular yapılabilir. Mahkemeler tarafından yapılacak inceleme neticesinde eğer gerçekten kişiye özel bir ilan yayınlandığı tespit edilirse ilan iptal edilecektir.

Üniversitelerin akademik personel alımı ilanlarında nasıl hareket etmesi gerektiği ilgili mevzuat ve genelgelerle belirlense de halen daha bu konuda üniversiteler farklı uygulamalar içerisine girebilmektedir. İşte bu nedenle yapılması gereken konuyu derhal yargıya taşımak olacaktır. Hukuki destek alınması sonuca daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşılmasını sağlayacaktır. Bu tür girişimler diğer üniversitelerin teşebbüslerini de engelleyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.