1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. KİT'lerde Çalışan İşçiler Merkezi Atama Tercihi Yapabilir Mi
KİT'lerde Çalışan İşçiler Merkezi Atama Tercihi Yapabilir Mi

KİT'lerde Çalışan İşçiler Merkezi Atama Tercihi Yapabilir Mi

Kamu İktisadi Teşekküllerinde işçi statüsünde çalışanların KPSS puanıyla merkezi atama için tercih yapıp yapamayacağı adaylarca merak ediliyor.

A+A-

İlgili Mevzuat Ne Diyor?
KİT'lerde çalışan personellerin merkezi atama ile yerleştirme işlemlerini 2019 yılı KİT Yatırım ve Finansman Kararnamesi belirlemektedir. Bu mevzuatta ise KİT'lerde çalışan personellerin yeniden tercih yapabilecekleri ifade ediliyor. Ancak sözleşmeli statüde olan çalışanlar tercih yapıp atanabilmek için en az 3 sene çalışmalıdır. Ancak bu düzenleme işçi statüsünde olanları kapsamamaktadır. Dolayısıyla işçiler herhangi bir sınırlamaya tabi olmadan merkezi atama tercihi yapabilirler.

Bilindiği üzere merkezi atamalar 2 yılda bir yapılan KPSS sınavlarına göre gerçekleştirilmektedir. Çift yıllarda yapılan KPSS sınavından alınan puan ise 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu süre zarfında yüksekten başlayarak düşüğe doğru atamalar gerçekleştirilecektir. Böylelikle düşük puana sahip adaylar da atanabiliyor. Ayrıca merkezi atamada herhangi bir mülakat sürecinin de olmadığını ifade etmek gerekir. Bunun yerine tüm atamalarda olduğu üzere güvenlik soruşturması yapılmakta ve soruşturma sonucu olumlu olanlara göreve başlamaktadır.

Pek çok KİT, merkezi atama ile memur alımı yapmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyenlerin ilan süreçlerini takip etmesi gereklidir. İlanlar yayınlandıkça sitemizden de takip edebilirsiniz. Doğru tercihler yaparak düşük puanlar ile bile atanabileceğinizi de unutmamak gerekir. Böylelikle hayallerinize kavuşmak için en büyük adımı da atmış olacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.