1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. KİT’li Taşeronlara Kadro Müjdesi Kararnamede Yer Aldı
KİT’li Taşeronlara Kadro Müjdesi Kararnamede Yer Aldı

KİT’li Taşeronlara Kadro Müjdesi Kararnamede Yer Aldı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile an az 2 yıldır kesintisiz olarak Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarda çalışanlar kadrolu işçi (taşeronlar) olarak istihdam edilecektir. Gelişmeler ve istihdam şekiller neler olarak yapılıyor.

A+A-

KİT’lere de Kadro

Taşeronlara kadro oldukça tartışılmış ve çıkarılan kararname ile kamu kurumlarında çalışan taşeronlara kadro verilmişti. Pek çok taşeron iş güvencesine sahip olsa da halen düzenlemeden yararlanmak için bekleyen büyük bir kesim bekliyordu. Uzun süredir hem sendikaların hem de işçilerin çabası yetkililere sesini duyurmak ve kadrodan yararlanmaktı. İşte beklenen gelişme yaşandı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile KİT’lere de kadro verildi. 

Kadroya Geçme Şartları Neler?

Yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 8. maddesi ile KİT’lerdeki taşeron işçilere kadro müjdesi verildi. Yapılan düzenleme ile belirli şartları sağlayan kişilerin kadroya alınacağı belirtildi. Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında görev yapmakta olan taşeronlar bu düzenlemeden yararlanabilecektir. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında bir yükleniciye bağlı olarak çalışanlara kadro fırsatı tanındı.

4 Aralık 2017 tarihi itibariyle en az 2 yıldır kesintisiz olarak bağlı olunan KİT ya da bağlı ortaklıklarda çalışmak gerekiyor. Diğer bir şart ise halen taşeron olmaktır. Yani 4 Aralık 2017 tarihinden 4 Aralık 2019 tarihine kadar taşeron işçi olarak çalışmış ve halen çalışıyor olmak gerekiyor. İşte bu şartları sağlayanlar sınav alınacaktır. Sınavda başarılı olanlar halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklarında kadroya sahip olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum