1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Komisyon Toplanıyor 2020 Asgari Ücret Ne Kadar?
Komisyon Toplanıyor 2020 Asgari Ücret Ne Kadar?

Komisyon Toplanıyor 2020 Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücretin zam pazarlığı pazartesi günü başlıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı'nın 2 Aralık'ta toplanılacak dediği asgari ücret tespit komisyonunda 2020 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi için fikir birliğine varılacak.

A+A-

Milyonlarca Türk vatandaşını ilgilendiren ve diğer ücretlerin belirlenmesinde ana kaynak olan asgari ücret için Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olmak üzere zam yapılması için toplantılara başlıyor. Komisyona başkanlığı Çalışma Bakanı yapacak.

Asgari ücret tespit komisyonu 2 Kasım Pazartesi toplanıyor. Toplantıda hükumet temsilcileri, işveren sendikaları, işçi sendikaları temsilcileri katılacak. Hükumet sendikaların tekliflerini değerlendirecek. İşverenler asgari ücreti yüksek beklemiyor. İşçi sendikaları ise asgari ücrete yüksek zamlar yapılmasını talep edecek.

Asgari ücret ne kadar olacak?

2020 yılı için asgari ücretin ne kadar olacağına dair resmi açıklama yapılmadı bu sonuç komisyon toplantısında ortaya çıkacak. Asgari ücret enflasyon rakamları baz alınarak belirlenecek. Beklenti anketlerine göre enflasyonlarla ilgili önemli kaynak elde edilmiş durumdadır.

Yeni Ekonomi Programı'nda belirtildiği gibi 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 olarak 2020 yılı enflasyonun devlet tarafından hedefi yüzde 8.5 olarak kamuoyuna duyuruldu. Kesin olmamakla birlikte bu rakamlara göre önümüzdeki yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu oranı esas alırsa brüt asgari ücret 2 bin 865 TL’ye, net asgari ücret de 2 bin 263 liraya yükselecek. 

İşçi sendikalarının beklentisi ise bu ücretin biraz daha üstündedir. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı bilgilendirme toplantısında asgari ücretle ilgili soruya ve gündeme dair önemli haberlere cevap verirken "Yaşam maliyeti 2578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak" ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum