Konut Kredi Desteklerinde Yeni Düzenleme

Konut Kredi Desteklerinde Yeni Düzenleme

Kamu bankaları tarafından verilen uygun faizli, uzun vadeli ve belirli süre geri ödemesiz konut destek kredisi kampanyasında bazı değişikliklere gidildi. Değişiklilere göre vatandaşlar kaç taksit ve ne kadar faiz üzerinden ödeme yapacak.

Kamu bankaları tarafından yapılan açıklamada ikinci el konutlar için daha önceden belirlenen konut kredisi kampanya koşullarında değişikliğe gidildiği açıklandı. Buna göre ikinci el konut alacaklar için verilen konut kredisinin faiz oranı 0,74 seviyesinden 0,79 seviyesine çıkarıldığı açıklandı.

Ayrıca 180 ay olan azami konut kredisi vadesinin de 120 aya indirildiği açıklamada yer aldı. Ayrıca Haziran başında ki kampanyada kredi kullanan vatandaşlar için ilk 12 ay geri ödemesiz olan uygulamada yapılan yeni düzenleme ile kaldırılmış oldu. Sıfır konut alacaklar için ise Haziran ayında açıklanan yüzde 064’lük faiz oranı ve azami 180 vade şartlarında ise herhangi bir değişikliğe gidilmediği görülüyor.

Konut Satışları Düşebilir

Emlak uzmanları ikinci el konut kredilerinde yapılan bu değişiklik ile konut satışlarında çok yüksek seviyede olmasa da düşüş yaşanabileceğini belirtiyor. Son 2 aylık dönemde satışların çok arttığını ifade eden emlak uzmanları alınan bu kararla birlikte ikinci el konut satışının ritmini kaybedeceğini işaret ediyor. Fakat alınan bu kararın piyasaya fiyat anlamında olumlu yansımasının beklendiği yorumları yapılıyor.

Kamu bankaları tarafından Haziran ayında uygun fiyatlı konut destek kredisini açıklanması ile birlikte konut fiyatlarına fırsatçılar tarafından yüzde 50’lere varan zamlar yapılmıştı. İkinci el konut kredisi faiz oranı, vadesi ve 12 aylık geri ödemesiz sürenini kaldırılması ile birlikte fiyatların bir nebzede olsa ideal seviyesine yaklaşabileceği ifade ediliyor. Vatandaşlar konut fiyatlarına yapılan fahiş zamlara adete isyan etmişti. Hatta  konut fiyatlarına yüzde 50’ye varan zamlar sonrasında pek çok vatandaş son derece avantajlı faiz oranı olmasına rağmen toplamda hiçbir kar sağlamayacağından dolayı konut destek kredisi kullanmaktan vaz geçtiği görülmüştü.

Karar İle Sıfır Ev Talebi Artabilir

Kamu bankalarının ikinci el konut kredisi kampanya şartlarında değişiklik yapmasının altında yatan endenler arasında sıfır konut alımını teşvik etmek olduğu belirtiliyor. Çünkü kampanya ile birlikte ikinci el konut satışında ki yüksek oranlı artış sıfır ev satışlarında yaşanmamıştı. Vatandaşlar daha uygun fiyatlarda olması nedeniyle daha çok ikinci el konutlar için konut destek kredisi kullanmayı tercih ediyordu. Alınan bu kararla ikinci el ve sıfır konut satış dengesinin de sağlanması amaçlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum