1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konut Kredilerinde Büyük Düşüş Yapan Banka Listeleri
Konut Kredilerinde Büyük Düşüş Yapan Banka Listeleri

Konut Kredilerinde Büyük Düşüş Yapan Banka Listeleri

Konut kredilerinde büyük düşüş. Bir süredir artan faiz rakamları ile birlikte yükseliş yaşanan kredi puanlarında gevşeme meydana geldi ve önümüzdeki haftadan itibaren birçok banka tüketici kredilerinde indirime gidileceğini açıkladı. Düşüş yapan banka lis

A+A-

Konut kredilerinde büyük düşüş yaşandı. İşte Büyük düşüş yapan banka listeleri. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank oranlarını birbirine endeksledi. Büyük düşüş yapan banka listeleri yayınlanmış olup vatandaşlar açısından nasıl bir faiz oranı belirlendi? 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanan ekonomik dalgalanmaların sonucu olarak gidilen faiz artışlarından sonra bankalar paralel olarak merkez bankası kararı ile birlikte hem konut hem de tüketici kredilerinde artışa gitmişti.

Bu sene içerisinde yıl bazında 4 farklı çeyrek dilim üzerinden hesaplanan ve hedeflenen enflasyon rakamlarının da desteği ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kararında belirleyici rol oynayan faiz kararı, sıcak para akışı olan piyasayı da oldukça etkiledi.

VakıfBank, 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,49'dan yüzde 0,99'a; bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranını ise yüzde 1,78'den VakıfBank maaş müşterileri için yüzde 1,49'a, diğer müşteriler için yüzde 1,59'a kadar düşürdü.

VakıfBank konut projelerinde aktif müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşteriler için firmaların kampanyaya katılımı halinde 180 ay vadeye kadar aylık yüzde 0,79 faiz oranından konut kredisi veriyor.

Ziraat Bankası maaşlı müşterileri için mevcut tüketici kredisini yüzde 1.8'den yüzde 1.49'a indirdi. 18 aylık 20 bin liralık kredi toplam geri ödeme 24 bin 351 lira olurken, yeni durum sonrası ödeme 23 bin 567 liraya geriliyor. Taksitler ise liradan 1.352 liradan 1.309 liraya iniyor.

Ziraat Bankası en düşük oranda kredi imkanı tanıyan ilk etapta oldu. Ziraat Bankası aldığı karar ile birlikte; 1 Ağustos tarihinden geçerli olmak kaydı ile meblağı 500 bine kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdiğini ilan etti.

Yüksek tutarlarda kredi çekimleri oranlarında 1.19'a düşüş yaptı: Tutarı 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında tahsis edilen konut kredileri için aylık faiz oranlarını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdüğünü açıklarken; 1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması durumunda, azami olarak 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak belirlendiğini kamuoyunun bilgisine sundu.

Bu kararın ardından vakıf ve özel bankaların da benzer kararlar alması beklenirken; gün içerisinde yapılan açıklamalar ile birlikte hafta başlangıcından itibaren geçerli olmak üzere hem Vakıfbank’ın hem de Halkbank’ın, Ziraat Bankası’nın açıkladığı şartlar ve rakamlar ile aynı olmak şartı ile kredi faiz oranlarında indirime gittikleri ilan edildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.