1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Korona Virüs Nedeniyle İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?
Korona Virüs Nedeniyle İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

Korona Virüs Nedeniyle İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

Korona virüs nedeniyle işten çıkarılan işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmelidir. Sözleşmesi askıya alınan ise kısa çalışma ödeneğinden yararlanacaktır.

A+A-

İşçi ve İşverenin Hakları

Korona virüs salgını dünya çapında bir pandemi olarak kabul ediliyor ve İş Kanunu kapsamındaki zorlayıcı nedene giriyor. Salgın hastalık nedeniyle karantina M.25 kapsamında zorlayıcı neden olmaktadır. Bu durumda hem işçi hem işveren iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.

Yani işçiyi işyerinde 1 haftadan uzun süre çalışmaktan alıkoyan bir neden mevcuttur. Zorlayıcı sebebin ortaya çıktığı tarihten itibaren çalışmadan işleyen ilk hafta için m. 40 kapsamında işçilere yarım ücret ödemesi yapılmalıdır.

Bir haftadan sonra işverene 2 seçenek sunulur. Bir hafta dolunca iş sözleşmesi feshedilebilir. Fesih halinde kıdem ve ihbar tazminatları ödenmelidir. İşverenin ikinci bir seçeneği ise iş sözleşmesinin askıda olmasıdır. Şu anda işçilerin ücretsiz izne ayrılması iş sözleşmesinin askıya alınmasıdır. İşveren sözleşmenin askıda olduğu süre boyunca işçiye ödeme yapmak zorunda değildir.

Ancak işçiler kısa çalışma ödeneğine başvurarak çalışmadığı sürelerde işsizlik fonundan ödeme alabilecektir. Bu ödenek 3 ay süreyle ödenmektedir ancak Cumhurbaşkanı kararı ile süre 6 aya çıkarabilir.

İşveren işçiden kişisel veri kapsamında olduğu için sağlık testi talep edemez ancak salgın hastalık hali aynı zamanda kamu sağlığını ilgilendirdiği için işveren, işçilerden sağlık testi isteyebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum