Korona Virüsten İyileşenlerde Organ Hasarı Kalabiliyor

Korona Virüsten İyileşenlerde Organ Hasarı Kalabiliyor

Çin’de korona virüs salgınından iyileşen hastalar incelendiğinde akciğerlerinde hasar kaldığı görüldü.

Yüzde 100 İyileşme Sağlanamıyor

Kovid – 19 virüsü ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştı. Çin’de hayatını kaybeden çok sayıda insan olsa da iyileşenler de bir o kadar fazla. Ülke olarak virüsü hemen hemen yendiler ve şimdi iyileşme gösteren hastalar inceleniyor.

Hong Kong’daki Princess Margaret Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi uzmanları tarafından Kovid-19 virüsünden iyileşen hastalarda akciğer fonksiyonlarında azalma olduğu açıklandı. Hastalar iyileşse bile akciğer fonksiyonları eskisi kadar yeterli değildir. Fonksiyonlarda yüzde 20 ile 30 arasında azalma görülmektedir.

Hastalık Kalıntıları Araştırılıyor

Çin, vakaya ilk rastlanan yer olması sebebiyle uzun süreli bir mücadeleden sonra hastalık oranlarını oldukça azalttı. Bir yandan tedaviler devam ederken, diğer yandan da iyileşen hastalar üzerinde araştırmalar devam ediyor.

İyileşen hastalara yapılan tomogrofilerde akciğerlerde buzlu cama benzer görüntüler tespit edilmiştir. İşte bu görüntü akciğerlerin zarar gördüğü anlamına geliyor. Hastalar bu durumu günlük hayatta da fark ediyor. Örneğin hastalar hızlı yürüdüğü zaman nefes nefese kalıyor.

Şimdi ise akciğerlerde akciğer bağ dokusunun zarar görüp görmediği inceleniyor. Yani akciğerlerde sertleşme olma ihtimali incelenecek. Akciğerdeki sertleşmeden ötürü damarlarda yeterince oksijen dolaşamıyor. Nefes darlığı ve bozuklukları ile kuru öksürük gibi belirtiler devam ediyor. İşte bu sorunların iyileştirilmesi için tedaviler deneniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum