Koronavirüs aşısı için rekor başvuru! Bakan Koca’da teşekkür mesajı

Koronavirüs aşısı için rekor başvuru! Bakan Koca’da teşekkür mesajı

Dünya genelinde yapılan aşı çalışmaları için Koronavirüs (Covid 19) salgını dahilinde olumlu sonuçlar alınmaya devam ediyor. Çin menşeili aşı için Türkiye’den rekor seviyede gönüllü başvurusu alındı. Bakan Koca mesaj yayımladı…

Mart ayından itibaren Türkiye’de ve 2019 yılı Kasım ayından itibaren de Dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılarak küresel salgın haline gelen Koronavirüs (Covid 19) için aşı çalışmaları yapılmaya devam ediliyor.

Yapılan son açıklamalara göre; özellikle Asya menşeili ilaç tedavi ve aşı çalışmalaından olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. Bağışıklık ve metabolizma çalışmaları için çok çeşitli ülkelerden gönüllülere ihtiyaç duyulan süreç dahilinde; ülkelerin ilgili yetkilileri ve bakanlıkları bilgilendirme çalışmaları yapmaya başladı.

Türkiye’den Rekor Başvuru

80 Milyon bazında hesaplanan nüfus üzerinden önemli bir oran ile başvuru sağlayan Türkiye, gönüllü olarak sağlık alanında katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar aracılığı ile dünya basınında yer aldı. Bakanlığın da salık verdiği çalışmalar için ilk gün tamamlanmadan 20 binin üzerinden başvuru alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yakinen takip edilen süreç dahilinde olumlu gelişmeler yaşanırken; Bakan sosyal medya üzerinden mesaj yayımlandı.

Bakan Koca’dan Teşekkür Mesajı!

"Ülkemizde Faz-3 çalışmalarına 15 Eylülde başlanan, Çin'de geliştirilmiş Covid-19 aşısı, ilkin gönüllü sağlık çalışanlarına uygulanmıştı. Çalışmaların devamı için bu sabah sizlerden gönüllü aradığımızı duyurduk. Gün bitmeden 20 bin başvuru aldık. 83 milyon adına binlerce teşekkür" mesajı ile ilgili konuyu gündeme getiren Bakan Fahrettin Koca; ayrıca bu ilginin devam etmesinin tüm insanlık için önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Coronavac Çalışmaları ve Gönüllü Olma Kriterleri

Asya menşeili olmak üzere geliştirilen Coronavac aşısı için çalışmalar özellikle Çin, Brezilya ve Endonezya’da devam ediyor. Ağustos 2020 tarihi sonu itibari ile yaklaşık olarak 6000 kişilik gönüllü ile işbirliği yapılan aşı çalışmaları için uzmanlar söz konusu sürecin başarılı sonuç verdiğine dikkat çekiyor.

Yer alan adres üzerinden iletişim kurulabilecek çalışmalar için randevu talep etmek mümkün oluyor. Hem çalışmanın seyrine dair güncel bilgilere hem de gelişen semptomlara göre değişen gönüllülük başvuru şartlarına da aynı adres üzerinden ulaşmak mümkün olup; ilk kriter olarak alerjik ve kronik sağlık sorunlarına sahip olmamak şartı aranıyor.

“COVID-19 Aşı Çalışması başladı. Siz de gönüllü olmak ister misiniz ?” sorusu ile karşılaşan adaylar; ilgili adres üzerinden iletişime geçebiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum