Koronavirüs Ek Tedbirler Önemli Detaylar Açıklandı!  5 Soru 5 Cevap

Koronavirüs Ek Tedbirler Önemli Detaylar Açıklandı! 5 Soru 5 Cevap

İçişleri Bakanlığı 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla dün başlayan ilave tedbirler kapsamında 5 soru ve 5 cevap hazırladı. Koronavirüs ilave tedbirleri kapsamında alınacak önlemlere dair akıllara takılan sorular ve tüm cevapları haberimizde.

1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla koronavirüs salgını yeni tedbirleri sonrasında ilave tedbirler de uygulanmaya başladı. Yeni tedbirler kapsamında özellikle sokağa çıkma yasağının hafta içine yayıldığını biliyoruz. Öte yandan hafta sonu da tamamen sokağa çıkma yasağı da bulunuyor.

Fakat bazı vatandaşlar da bu sokağa çıkma yasaklarından muaf. Bu haberimizde vatandaşların merak ettiği uygulamaya dair 5 soru ve 5 cevap bulacağınız sıkça sorulan soruları inceleyebilirsiniz.

Sokağa Çıkma Saatlerinde Paket Servis

Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süreler içerisinde lokanta, restoran tarzı yeme-içme yerleri paket servis hizmeti verebilirler mi? 30 Kasım 2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemiz ile hafta içi günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre içerisinde; 18 Kasım 2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgenin 2. maddesinde belirtildiği üzere, lokanta, restoran, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları saat 20.00’den sonra telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi hizmetini saat 24.00’e kadar sürdürebileceklerdir.

Bazı Tesislerin Ana Faaliyetleri Devam Ediyor

Bünyesinde yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, sinema ve lunapark gibi yerleri bulunduran tesislerde bu bölümlerin faaliyetleri durdurulacak mı? 30 Kasım 2020 tarih ve 20077 sayılı Genelgenin 2. maddesine göre; yeni bir karar alınıncaya kadar yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulmuştur.

Bu çerçevede ana faaliyet alanına herhangi bir kısıtlama getirilmeyen tesisler veya işletmeler içerisinde bulunan yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, cep sineması ve lunaparkların da yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı olması veya hizmet vermemesi gerekmektedir.

Sokağa Çıkama Yasağı Günleri Tatlıcı ve Pastanelerin Durumu

Tatlıcılar/Pastaneler sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde nasıl faaliyet göstereceklerdir? Lokanta ve restoran tarzı işyerleri; Hafta sonları (Cumartesi ve Pazar), 30 Kasım 2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgenin 1.4 maddesine göre 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis şeklinde,

Hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma), 18 Kasım 2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgemizin 2. maddesinde göre; 10.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi şeklinde hizmet verebilmektedirler.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde; tatlıcılar (sadece tatlı satışı yapılan yerler) ve pastaneler de lokanta ve restoranlara dair Genelge hükümlerine tabidirler.

65 - 20 Yaş Kapsamındaki Vatandaşların Seyahatleri Nasıl Olacak?

Otel veya konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın seyahatleri nasıl olacaktır? Otel rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 24.06.2020 tarih ve 10134 sayılı Genelgemiz kapsamında Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak kaydıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Otel rezervasyonu bulunan 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli veya vasisinin bulunması şartıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek veya ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Cemevlerindeki 65 yaş ve üzeri dernek/vakıf yöneticileri, bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

Cemevlerindeki inanç faaliyetlerini yürüten (dede, dernek/vakıf yöneticisi) 65 yaş ve üzeri kişiler; hafta içi ve hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde, cemevlerine gidip gelebilmek için herhangi bir izin almaksızın bu yaş gruplarına getirilen kısıtlamalardan muaftır.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.