Koronavirüs tehdidi ve vaka sayıları artmaya devam ediyor

Koronavirüs tehdidi ve vaka sayıları artmaya devam ediyor

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde normalleşme dönemine girilirken; vaka sayılarının artması ve özellikle bayram sürecinde sosyal etkileşimlerin de arttırılması ile birlikte hasta sayısının artacağının öngörülmesi endişe yaşatıyor…

Dünya genelinde tüm insanlığı tehdit eden salgın hastalıkları ile ilgili olarak alınan tedbir kararlarının gevşetilmesi konusunda çalışmalar yapılırken; Koronavirüs (Covid 19) salgını için edinilen son rakamlara göre Türkiye genelinde endişe verici bir tablo ile karşı karşıya kalınabilme tehlikesinin devam ettiği açıklandı.

Vaka Sayıları Artıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yakinen takip edilen bilgilere göre Türkiye genelinde normalleşme sürecine devam edilebilmesi için olumlu tablonun korunduğu fakat son günlerde sosyal mesafe ihlalleri ve sosyalizasyon süreçlerinin de artması ile yeniden endişe verici sınırlara yaklaşıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bayram Ziyaretlerinde Tedbir Alınmalı

20920 Kurban Bayramı için herhangi bir şekilde kapalı alanlarda veya sosyal mesafeyi ihlal edecek şekilde açık hava organizasyonlarında bulunmak büyük bir tehlikeye sebep veriyor.

Son günlerde vaka artışlarının en büyük kaynağı olarak gösterilen sosyal mesafe ihlallerine dikkat edilmesi gerekirken; özellikle kurban ritüellerinde hijyen kurallarına uyulması konusunda ciddi uyarılarda bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı Verileri Açıklandı

İlk vakanın göründüğü Mart 2020 tarihinden itibaren günlük olarak büyük bir hassasiyet ile hazırlanan istatistiki veriler ile birlikte aydınlatılmaya çalışılan halkın, vakaların artışına dair verilen yeni rakamlardan sonra tedbir kurallarına yeniden uymaya başlayacağı öngörülüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda yer alan bilgilere göre; "Bir süre 900'e doğru inen yeni hastamız giderek artıyor. İyileşen hasta sayımızla yeni hasta sayımız birbirine yakın” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamalarda belirtilen detaylara göre; son 24 saatte, 982 kişinin daha iyileşmesiyle birlikte Covid-19 tedavisi tamamlanan vatandaşların sayısının 213 bin 539 olduğu ilan edildi.

Türkiye'de son 24 saatte 967 kişiye doğrudan Covid-19 tanısı konulduğu beyan edilirken;  15 kişinin hayatını kaybettiği ve toplam vaka sayısı olarak 229 bin 891 sayısı ile can kaybı dahilinde de 5 bin 674 olduğu tespit edildi.

Vatandaşlardan özellikle Kurban Bayramı ziyaretlerini en alt düzeyde ve en fazla tedbirin alındığı koşullarda yapılması talep ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum