Koronavirüs vaka sayısında zirvede olan 10 şehir açıklandı

Koronavirüs vaka sayısında zirvede olan 10 şehir açıklandı

Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından yeni ve güncel veriler yayımlanmaya devam ediyor. İşte pandemi sürecinde en fazla vaka artışına sahip olan 10 şehir!

2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan ve Mart ayı itibari ile Türkiye’de de resmi olarak tespit edilen Koronavirüs (Covid 19) vakaları ile ilgili olarak gelişmeler dikkatle takip edilmeye devam ediliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan günlük istatistiki verilere göre; Türkiye genelinde başlatılan normalleşme sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve maske yasaklarının ihlal edilmesinin sonuçları ağır olabilir.

Vaka Sayıları Artıyor

Normalleşme sürecinin ikinci dönemine geçmek için hazırlık yapılırken; gelinen son noktada Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde ikinci dalga tehlikesi ile karşı karşıya kalınırken; dünya genelinde ikinci dalga sürecinin yayıldığına dair bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Türkiye genelinde alınacak olan son kararlara göre; yurt geneli cezalar yerine vakaların artış gösterdiği şehir ve mevkiilerde vaka artışına sebebiyet veren koşulların incelenmesi ile birlikte merkezi olarak değil; lokal olarak önlem ve tedbir kararlarının alınması gündeme gelecek.

Bakan Selçuk’tan Açıklama 

Geçtiğimiz gün içerisinde yazılı basının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre; uzun bir süre kontrol altında tutulması başarılmış olan Covid 19 vakalarında nitelikli bir artışın yaşandığı beyan edildi.

Yapılan açıklamada vaka sayısı noktasında zirvede yer alan şehirler deklare edilirken; Bakan Selçuk’un da teyit ettiği üzere Türkiye genelinde en yoğun vakaların görüldüğü şehirler sıralamasında Ankara, Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı illeri ön plana çıkıyor.

En Fazla Artış Ankara’da

Yaşanan en nitelikli artış Ankara’da tespit edilirken; bir süredir önlemlerin alınmadığı için oldukça fazla sayıda ikaz edilen Gaziantep’te ise vaka artış hızında yavaşlama olduğu tespit edildi.

Şanlıurfa ve Batman illerinin de düşüşe geçmesi ile birlikte rahatlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin haricinde Konya ve Diyarbakır illerinde de stabil hallerin korunduğu bilgisi paylaşıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.