Korucular Bekçi Statüsü ve Maaşı Almak İstiyor

Korucular Bekçi Statüsü ve Maaşı Almak İstiyor

Geçtiğimiz günlerce bekçilerin maaşlarının gündem olmasından sonra köy korucuları bekçi maaşı almak istediklerini açıkladı. EGM tarafından yanlış bilgilendirme olmasın diye açıklama yapılmıştı.

TBMM’de çarşı ve mahalle bekçiliği kanunu görüşülmüştü. Bekçilerle ilgili yapılan düzenlemelerin yanı sıra yetkileri de yeniden düzenlendi. Bu görüşmeler esnasında bekçi maaşları da gündem olmuştu. Kamuoyunda yanlış bilgilerin yayılmaması için EGM tarafından resmi açıklama yapıldı.

EGM teşkilatındaki en düşük rütbe ve yetkiler bekçilere aittir. Bekçiler polislerle hemen hemen aynı şartlarda aynı görevleri yapmaktadır. Gece gündüz vardiyalı çalışmakta ve yıpranmaktadırlar. Ancak polislere verilen yıpranma payından faydalanmamaktadırlar. Bekçilere taban maaşlar diğer devlet memurlarına ödenen taban aylıklarla aynıdır.

Bekçilere bu aylığa ek olarak emniyet hizmetleri sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ile tayin bedelinden faydalanmaktadır. Bu şekilde düşünüldüğünde göreve yeni başlayan bekar ve lise mezunu bir bekçi aylık 4 bin 527 lira maaş almaktadır. Aynı şartlarda ancak lisans mezunu olan bekçi ise 4 bin 534 lira maaş almaktadır.

Korucuların İsteği

Köy korucuları bekçilerle hemen hemen aynı görevi icra etmektedir. Bekçiler kentlerde güvenliği sağlarken, korucular da köylerde güvenliği sağlamaktadır. Üstelik korucular terör tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu bakımdan görevlerindeki tehlike bile benzerdir. Açıklanan sebeplerden ötürü köy korucuları da bekçi statüsüne geçirilmek istiyor. Böylece bekçi maaşı almaları mümkün olacak ve mali hakları da yükselecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum