1. HABERLER

  2. PERSONEL ALIMI

  3. Köylere ve Jandarma Kontrol Bölgelerine Bekçi Alınacak
Köylere ve Jandarma Kontrol Bölgelerine Bekçi Alınacak

Köylere ve Jandarma Kontrol Bölgelerine Bekçi Alınacak

Köylere ve Jandarma kontrolünde olan bölgelere bekçi alımı yapılması için harekete geçildi. Bekçi alımında köylere ve jandarma bölgesi içinde kalan alanlara bekçi alımı yapılacak. Bu kapsam 3 toplantı sonrası ortaya çıktı.

A+A-

Köylere ve Jandarma kontrolünde olan alanlara bekçi alımı için düzenleme yapılıyor. Düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu üçlü toplantıda alındı. Düzenleme hayata geçerse neler olacak?

Makul sebep oluşmadıkça bekçiler kimlik kontrolü yapamayacak olan bekçilerin jandarma kontrolü alanı ve köylerde görev yapmalarının önü açılıyor.

Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili günün şartlarına uygun yeni bir kanun hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı bir toplantı yapıldı. Sayıları 30 bini bulan bekçilerle ile ilgili kanun 1966 tarihli olduğu için, hem kanunun dili hem de uygulanması konusunda sıkıntıların yaşanması sebebiyle yeni bir çerçeve kanun çıkarılması gündeme geldi. Bu toplantıda 54 yıllık kanun masaya yatırıldı, değiştirilmesi gereken maddeler belirlendi ve kanunun günümüz şartlarına uygun hale getirilme kararı alındı.

Yeni kanunda bekçilerin yetkilerini kullanırken 'keyfi uygulamaların' ortaya çıkmaması için, özellikle araç durdurma ve kimlik kontrolü konusunda bekçilere 'makul sebep' şartı getiriliyor. Mevcut kanunda bekçilerin belli şartlar gerçekleştiğinde vatandaştan kimlik sorma ve aracını durdurma yetkisi bulunuyor. Ancak aracında arama yapamıyor.

Ayrıca vatandaş istemezse kimliğine zorla bakma yetkisi bulunmuyor. Bekçi bu durumda polis çağırıyor. Yeni yapılacak kanunda, kimlik kontrolü gibi uygulamaların 'makul sebep' olmadan yapılamayacağı hükme bağlanıyor.

Çarşı ve mahalle bekçileri, şüphelendikleri kişilerle ilgili makul sebep şartıyla arama ve araç kontrolü yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından bekçi eğitimi yapılacak. Bekçiler tıpkı polisler gibi psikolojik eğitim alacak, ayrıca insan hakları eğitimi verilecek. Yeni kanun ile bekçilik ile ilgili yaş, fiziki yeterlilik gibi kriterler ise yönetmelikle belirlenecek.

Mevcut kanuna göre çarşı ve mahalle bekçileri il ve ilçelerde görevlendiriliyor. Düzenleme metnine jandarmanın sorumlu olduğu köylerde bekçi görevlendirilmesinin önünü açacak bir hüküm konuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum