KPSS Alan Sınavı Soruları Ne Zaman Yayınlanacak?

KPSS Alan Sınavı Soruları Ne Zaman Yayınlanacak?

Geçtiğimiz hafta başlayan KPSS sınavı oturumları bugün yapılan alan testleri ile devam etti. Oturumlarda Hangi Sorular Cevaplandı?

Memur olma hayali kuran adaylar geçtiğimiz hafta KPSS genel yetenek genel kültür sınavına girdiler. A sınıfı kariyer grubu mesleklere atanmak isteyenler ise alan testlerine girmek için başvuruda bulundular. Alan testlerin 20 Temmuz saat 10.15 itibariyle başladı ve 150 dakika sürdü. Bu ilk oturumda adaylar kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanlarından gelen sorulara yanıt verdiler. 20 Temmuz günü ikinci oturum ise öğleden sonra gerçekleştirildi. Bu oturumda adaylar hukuk, iktisat ve maliye alanlarından yöneltilen sorulara yanıt verdiler. 

Alan sınavlarının 3. Oturumu ise 21 Temmuz tarihinde düzenlenecek olan sınav ile tamamlanacak. Bu oturumda adaylar işletme, muhasebe ve istatistik sorularına yanıt verecek. Bu oturumun da sona ermesi ile birlikte KPSS alan testleri de sona ermiş olacaktır. 

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
KPSS oturumlarının tamamlanmasının ardından soruların %10’luk kısmı ÖSYM tarafından erişime açılabilir. 2019 KPSS sonuçları ise 29 Ağustos 2019 tarihinde ilan edilecek. Adaylar sınav sonuçların ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına girerek öğrenebilecek. Sisteme giriş için TC kimlik numarası ile şifrenin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. 

Memur Alımları 
KPSS sınavının sonuçlarına göre 100’den fazla puan türü oluşacaktır. Adaylar bu puanlarını çeşitli memur alımlarında kullanabilecektir. Bu kapsamda ilanlar teker teker yayınlanacaktır. İlanlar Devlet Personel Başkanlığı’nın internet sayfası üzerinden yayınlanmaktadır. Bu ilanların yakından takip edilmesi gerekmektedir. A sınıfı memur alımlarında KPSS puanına göre bir sıralama gerçekleştirilmektedir. Ardından ise kurumlar bu kişileri yazılı ya da sözlü sınavlara çağırmaktadır. Bu sınav sonucunda da başarılı olan adaylar güvenlik soruşturmasından da herhangi bir sorun yaşamamaları durumunda görevlerine başlayabileceklerdir. 

B sınıfı memur alımları için ise KPSS B puanı kullanılmaktadır. Bu puan ise çift yıllarda yapılan KPSS sınavının P3 puan türünü ifade etmektedir. Dolayısıyla 2019 yılında yapılan KPSS sınavı ile B sınıfı memur alımı yapılmayacak ancak 2020 yılındaki ile yapılacaktır. 

Sınav Sonuçlarına İtiraz
KPSS sınav sonucu beklediği gibi gelmeyen adaylar itiraz harcını da yatırarak itiraz başvurusunu yapabilirler. Ancak bu başvuruların en kısa süre içerisinde yapılması gereklidir. Aksi takdirde değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru sonucu olumlu olan adayların puanları ve sıralamaları da yeniden belirlenecek ve diğer tüm adayların sonuçları da değişecektir. Eğer sınav sonucu değişmez ise bu durumda mahkemeye başvuruda bulunma hakkı da bulunmaktadır.

Dolayısıyla bu konuda hakkın yerini bulması için uzman hukukçulardan destek alınmasında fayda vardır. Böylelikle hak kayıplarının önüne geçilmesi mümkün olacaktır. KPSS sınavı ile ilgili tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilir ve tüm gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.