1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KPSS Lise Puanları Belli Oldu! Nasıl Atanırım? Yardımcı Belgeler Hangileri
KPSS Lise Puanları Belli Oldu! Nasıl Atanırım? Yardımcı Belgeler Hangileri

KPSS Lise Puanları Belli Oldu! Nasıl Atanırım? Yardımcı Belgeler Hangileri

2018 Ortaöğretim KPSS puanlarının açıklanması ile birlikte adaylar hangi belgelerin atanma noktasında avantaj sağladığına dair araştırma içerisine girmişlerdir. Nasıl atanırım? Yardımcı belgeler hangileridir?

A+A-

2018 KPSS lise (ortaöğretim) sonuçlanmasının ardından adaylar nasıl atanırım ve hangi belgeler yardımcı olur soruları sorulmaya başlandı. Özellikle şoförlük belgesi, Bilgisayar sertifikası, yabancı dil belgesi, kalorifer ateşçisi belgesi ve hijyen belgesi olan adaylar tercihler konusunda bir adım önde başlamaktadır. Merkezi atama ile yer bulamayan ve bu belgeye sahip olmayanlar hemen kurslardan bu belge sahibi olmaları yayınlanan diğer alımları kaçırmamanız için önem arz etmektedir.

Milyonlarca insanın devlet bünyesinde iş bulmak acıyla girdiği Ortaöğretim KPSS sonuçları bugün itibari ile açıklandı. Bu noktadan sonra adaylar tüm dikkatlerini devlet kurumlarının yapacağı atamalara vermişken hangi belgelerin anma şansını daha yukarı çıkardığına dair araştırmalara yöneltmişti.

Çünkü milyonlarca aday arasında atanmak çok kolay olmaktadır. Üstelik puanların birbirine oldukça yakın olduğu göz önüne alındığında adayların sahip olduğu bazı belgelere daha düşük puanda olmalarına rağmen atanma noktasında büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Devlet kadrolarının birçoğunda özel olarak bu tür belgelere sahip olma şartı getirilmektedir.

Adaylara Avantaj Sağlayan Belgeler; Bugün açıklanan sonuçlarla birlikte artık burada alınan puanlar 2020 yılına kadar geçerliliğini koruyacaktır. Bu doğrultuda alımları belirli dönemlerde toplu olarak alınabildiği gibi bakanlıklar belirli dönemlerde kendi alımlarını yapabilmektedirler. Sınav sonucuna göre adayların çok yüksek puan almasına rağmen atanması ise hiçte kolay değildir. Bunun ana sebebi sınava giren milyonlarca insan olmasına kadro sayısının on binlerle sınırlı olmasıdır.

Bu sebeple kişilerin yüksek puan almak kadar bazı belgelere sahip olması büyük avantaj getirmektedir. Bu belgelerin bir kısmı belirli kadrolara özel olmakla birlikte bazı belgeler ise günümüzde birçok kadro için ön şart durumundadır.

Eğer aday bu belgelere sahip değilse puanı çok yüksek olsa bile tercih yapma şansı bulunmamaktadır. Adaylara avantaj sağlayan belgeler ise şu şekildedir.

Bilgisayar sertifikası; günümüzde en geçerli olan ve birçok kadro için ön şart olarak gösterilen bir belgedir. Bu anlamda bu belge sahibi olanlar atanma konusunda bir adım daha öne çıkmaktadırlar.

Şoförlük belgesi; Bu belge sadece şoförlük kadrosu değil günümüzde birçok kadro içinde aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda en çok istenen sürücü belgesi ise B sınıfı ehliyet olarak yer almaktadır.

Yabancı Dil belgesi; bu belge günümüzde en gerekli ve en önemli belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgeyi almak diğer belgelere göre çok daha zor olduğundan dolayı geçerliliği en yüksek ve atanma konusunda kişinin şansını en çok arttıran belgeler arasında yer almaktadır. Ayrıca bonservisler ve çeşitli meslek belgeleri de adaylara daha düşük puanla atanma noktasında büyük avantajla sağlayabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum