KPSS Merkezi Atama 2019 Sonuçları Açıklandı

KPSS Merkezi Atama 2019 Sonuçları Açıklandı

KPSS 2019/1 Tercih Sonuçları Açıklandı! ÖSYM tarafından KPSS 2019/1 tercih sonuçları açıklandı ve hangi kurumlara kaç puanla yerleşildiği de belli oldu.

Hangi Kurum, Kaç Puanla Alım Yaptı?
ÖSYM tarafından kısa bir süre önce KPSS 2019/1 tercihleri alınmıştı. Bu tercihlerle toplamda bin 14 memur alımı yapılacaktır. Sonuçların açıklanması ile hangi kadrolara kaç puanla alım yapıldığı, en düşük ve en yüksek puanlar da belli oldu.

KPSS 2019/1 sonuçlarının açıklanması ile tam bin 14 aday yerleşerek memur olmaya hak kazanmıştır. Yerleşen adaylar sevinç yaşarken, binlerce aday ise hayal kırıklığına uğradı. Ancak bu sonuçlar pek çok aday için de veri sağlamış oldu. Bu tercihlerde yerleşemeyen adaylar hangi kuruma, kaç puanla yerleştirme yapıldığını inceleyerek diğer tercihlerde daha şanslı olacaktır.

2019/1 tercihlerini ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu olan ve KPSS puanına sahip olan adaylar yapmıştır. Sonuçların açıklanması ile her bir mezuniyet derecesinde ayrı ayrı taban ve tavan puanlar oluşmuştur. Sizler için KPSS ile yerleşen en yüksek ve en düşük puanlar ile bu puanlarla hangi illere ve hangi kurumlara yerleştirme yapıldığını paylaşıyoruz.

Lisans Puanı ile Yerleştirme
4 yıllık fakülte bitiren ve mezuniyet derecesi lisans olan adaylar aldıkları KPSS puanıyla tecrit yaptı. Sonuçların açıklanması ile lisans derecesinde en yüksek ve en düşük puanla yerleşen adaylar belli oldu.
Tercih sonucunun açıklanması ile en düşük atama puanının lisans mezunlarında olduğu görüldü. Hakkari Yüksekova Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ Genel Müdürlüğüne yerleşen son aday 67 puanla yerleşti. Lisans mezunlarından 3n yüksek puanla yerleşen ise Balıkesir Edremit Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ Genel Müdürlüğüne 99 puanla yerleşen adaya aittir. 

Yani bu tablo gösteriyor ki alım yapılan kadroya göre puan değişmektedir. Ancak doğru tercih yapıldığı takdirde 60’lı puanlarla yerleşme imkanı vardır. diğer yandan bazı kurumlara sadece yüksek puanlara yerleştirme yapılmaktadır. bu yüzden adaylar atanmak istedikleri kurum bazında inceleme yapmalıdır.

Önlisans Mezunlarının Yerleşme Puanları
2019/1 KPSS önlisanstan en düşük puanla yerleşen aday Medeniyet Üniversitesine hemşire olarak atandı. Puanı ise 76 olarak yansıdı. Önlisanstan en yüksek puanla yerleşen aday ise devlet opera ve balesi Ankara merkeze 97 puanla yerleşti.

Ortaöğretim Mezunları Kaç Puanla Yerleşti
Merkezi Atamaların açıklanması ile ortaöğretim KPSS puanı ile yerleşen adayların bilançosu da belli oldu. En düşük atama Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğüne teknisyen olarak yapıldı. Aday 77 puanla yerleşti. En yüksek atama ise Manisa Celal Bayar Üniversitesine hizmetli alımında gerçekleşti. Aday bu kadroya 97 puanla yerleşti. 
Yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile yerleşme verileri de belli oldu. Bu veriler pek çok adayın yerleşmesi için ışık olacaktır. Bir daha ki tercih döneminde tercih yapacak olan adaylar mutlaka bu verileri inceleyerek karar vermelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum