1. HABERLER

  2. HABER

  3. KPSS Öğretmenlik Sonuçlarının 2 Yıl Geçerli Olmasına İtirazlar
KPSS Öğretmenlik Sonuçlarının 2 Yıl Geçerli Olmasına İtirazlar

KPSS Öğretmenlik Sonuçlarının 2 Yıl Geçerli Olmasına İtirazlar

KPSS öğretmenlik sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir ancak bu duruma itirazı olanlar eskiden olduğu gibi 1 yıl geçerli olmasını istemektedir.

A+A-

KPSS Öğretmenlik Sonuçları 
KPSS sonuçları 2 yıl geçerlidir. Ancak KPSS ÖABT sonuçları 1 yıl geçerliydi. Geçen sene Ağustos 2018’de MEB tarafından bu düzenleme değiştirildi. Bundan sonra öğretmenlik alan bilgisi sonuçları da 2 yıl geçerlidir. Böylece her sene yeniden sınava hazırlanma stresi yaşanmayacaktır. Bir sene alınan puan ile 2 yıl boyunca yapılacak olan alımlara başvurmak mümkündür. 

Ancak bazı adaylar bu durumu adaletsiz bulmaktadır. Çünkü her sene yapılan sınavların zorluk derecesi farklı olduğu için adaylar arasında eşitsizlik olduğunu düşünenler var. Ancak bu düzenlemenin iptalini isteyenler ya dava açılmalı da Kamu Denetçiliği kurumuna başvurulmalıdır. Böyle düşünenlerin diğer bir gerekçesi ise, alınan puanın diğer yıla sarkması halinde o sene sınava giren adayların önüne geçmesi sorunudur.

Nasıl Bir Yol İzlenmeli?
Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik bu düzenlemenin yasal dayanağıdır.  Bu hükmün iptal edilmesini isteyenler için birkaç yol önerebiliriz. İlk olarak adaylar MEB’e başvuru yaparak düzenlemenin iptal edilmesini, eski düzenlemeye dönülmesini isteyebilirler.

MEB bu başvuruya olumsuz yanıt verirse ya da yanıt vermezse Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapılabilir. Bu süreç idari bir süreçtir ve yargı süreci ile ilgisi yoktur. 

Eğer yasal yollardan yönetmelikte bulunan maddenin iptali istenecekse yargı yoluna başvurmak gerekir. 15.8.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemesinin iptali için Danıştay’a başvurmak gerekir. İdare mahkemeleri idari işlemlerinin iptali için görev yapmaktadır. Yönetmelikteki maddenin iptali kanunun iptali anlamına geleceği için ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştay davaya bakacaktır.

Söz konusu başvuru yollarının sonuçlanması oldukça uzun sürebilecektir. Bu süreci beklemek istemeyenler ise bürokratik kişilerle iletişime geçebilirler. Sosyal medya kanalları üzerinden yapılan paylaşımlar ile cumhurbaşkanı, milli eğitim bakanı, milletvekilleri gibi kişilere seslerini duyurabilirler. Ancak bunun için çok sayıda öğretmen adayı organize olarak süreci yönetmelidir. Kişisel çırpınışlar yerine birlikte daha iyi sonuç alınacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum