1. HABERLER

  2. HABER

  3. KPSS Olduğu Gün Nöbetçi Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak
KPSS Olduğu Gün Nöbetçi Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak

KPSS Olduğu Gün Nöbetçi Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından İçişleri Bakanlığı ile ÖSYM'ye sınav günleri nöbetçi nüfus müdürlüğü olması önerisinde bulunuldu.

A+A-

KDK’dan Sevindirici Karar
Bir aday KPSS sınavına gireceği okul çevresinde nüfus cüzdanını kaybetti. Sınava giremeyeceği için kaymakamlıktan geçici sınav belgesi almaya gitti ama kaymakamlık da kapalıydı. E devletten aldığı nüfus bilgileri de kabul edilmeyince KDK'ya başvurdu. Giremediği sınavın tekrarlanmasını, zararının giderilmesini ve ihmali olan kamu görevlilerinin cezalandırılmasını istedi.

Başvuruyu inceleyen KDK, ÖSYM ve içişleri bakanlığı ile de gerekli yazışmayı yaptı. ÖSYM sınav günleri dışında nüfus müdürlüklerinin açık olmasını sağlama görevi olmadığını belirtti. yalnızca sınava girecek olan aday sayısının fazla olduğu YKS, ortaöğretim ve ön lisans KPSS sınavlarında buraların açık olduğunu belirtti. İçişleri bakanlığı ise ÖSYM’nin böyle bir talimatı olmadığı sürece nüfus müdürlüklerinin açık olmayacağını aktardı.

KPSS Olan Her Yerde Nöbetçi Nüfus Müdürlüğü Olmalı
Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından başvuru sonuçlandırıldı. Adayın sınavın tekrarlanması, yetkililere işlem yapılması ve zararının giderilmesi kısımlarını reddetti. Ancak nüfuz cüzdanını kaybetmenin herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu belirterek tüm sınavlar için merkezlerde nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulaması olması için ÖSYM ile İçişleri Bakanlığına öneride bulundu. ÖSYM sınavlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi ve kimlik belgesi olmadan sınava girilmeyeceğinin kesin olarak düzenlendiğini hatırlattı. Adayların mağdur olmaması için sınav merkezlerinde nöbetçi nüfus müdürlüğü olmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum