KPSS’de 3. Oldu Ama Mülakatta Elendi

KPSS’de 3. Oldu Ama Mülakatta Elendi

Sözleşmeli öğretmen alımları sırasında Türkiye üçüncüsü olarak mülakata giren öğretmen adayı mülakattan 55 alması sonucu elendi.

Puan Farkı Oldukça Fazla
Milli Eğitim Eski Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmen alımlarında mülakat ile yazılı sınav puanı arasında çok fark olmadığını ve sıralamaların çok küçük bir şekilde değiştiğini belirtmişti. Ancak gerçekler ise Bakan Yılmaz’ın söylediklerinin aksini söylüyor. Öyle ki alanında Türkiye’de KPSS üçüncüsü olan bir aday girdiği mülakat sınavından 55 puan aldı ve elendi. Bunun gibi örnekler ise çok sayıda veriliyor. Böyle olunca da mülakat uygulamasının yeniden sorgulanması gündeme geliyor. 

Güvenlik Soruşturması Ayrı Bir Süreç
Bazı kimseler terör örgütleri ile bağlantılı olan kişilere mülakattan düşük puan verildiğini aktarıyor. Ancak bunun yerinin mülakatlar olmadığını ifade etmekte fayda vardır. Zira mülakat kişilerin terör örgütleri ile olan bağını ölçen bir araç değil bilakis mesleki yeterliliği ölçen bir sınavdır. Eğer kişinin gerçekten zararlı oluşumlar ile bir bağlantısı varsa bu durumda güvenlik soruşturması ile gerekenin yapılması mümkündür.

Eğer bu konuda bir ihtilaf var ise yargı kararı ile de ihtilaf giderilebilecektir. Ancak mülakat ile liyakat sorunu ortaya çıkmakta ve derece yapan kimseler dahi atanamamaktadır. Bu gelecek nesillerimizi yetiştirecek olan öğretmenlerimizde dahi adaletsizlik duygusunun oluşmasına neden olacaktır ki bu da hiç istenmeyen bir durumdur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum