1. HABERLER

  2. HABER

  3. KPSS’de Birinci Oldu Ama 3 Kurumun Mülakatından Elendi
KPSS’de Birinci Oldu Ama 3 Kurumun Mülakatından Elendi

KPSS’de Birinci Oldu Ama 3 Kurumun Mülakatından Elendi

2015 Yılında Gazi Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nü bitiren P.Ö. girdiği KPSS sınavında aldığı puanla birinci olmasına rağmen 3 kurumun 4 sınavında mülakattan elendi.

A+A-

Referans İşi Sona Ermelidir
P.Ö. 2015 yılında ekonometri bölümünü başarıyla bitirdi. Sonrasında kamuda memur olmak için KPSS sınavına girdi ve iyi bir puan elde etti. Başvurduğu kurumların sıralamalarında da KPSS’ye göre ilk sırada yer alan P.Ö. mülakattan verilen puanlar neticesinde yedek listeye ancak girebildi. BOTAŞ, Bilim ve Sanayi Bakanlığı ile Jandarma tarafından kendisine verilen bu düşük puanlar nedeniyle bir türlü atanamadı. Mülakat sınavları her ne kadar başarılı olsa da referansının kuvvetli olmaması nedeniyle yüksek puanlar alamadı. Bu durum kamudaki durumu gözler önüne sermektedir. Güvenlik soruşturmasında da herhangi bir sorunu olmayan bu adayın bu şekilde kamudan uzaklaştırılması toplumdaki adalet duygusunu da zedeleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Mülakatlar Objektif Yapılmalı
Mülakat sınavı elbette ki gerekli olan bir işe alım usulüdür. Ancak bu durum suistimal ediliyorsa, objektif bir şekilde mülakat icra edilemiyorsa bu durumda faydadan çok zarar getirecektir. İşte bu nedenle yapılması gereken mülakatların sıkı bir şekilde denetlenmesidir. Bunun için her bir mülakatın kayıt altına alınması yöntemine gidilebilir. Ayrıca mülakatta haksız yere adayların elenmesine neden olanların da bir yaptırımla karşı karşıya kalmaları da iyi bir çözüm yöntemi olabilir. bu konuda ehil kimselerin kafa yorarak yeni bir yöntem geliştirmeleri kaçınılmazdır.

Son zamanlarda mülakat ile sözlü sınav ayrımı yapılmaya çalışılmış ve sözlü sınav katı birtakım kurallara tabi tutulmuştu. Bu ayrım sonrasında dahi mahkeme yoluyla sözlü sınavı kazanan çok sayıda aday olmuştu. İşte bu nedenle sorunun büyük oranda sistemden kaynaklandığını ifade edebiliriz. Bu şekilde suistimal edilmeye müsait olan bir sistem karşısında insanlar da kötü niyetli olarak kullanabiliyor. Bu durum aynı zamanda kurumların sadece belirli bir kesime açık olması haline dönüşmektedir ki bu da vergilerini tüm toplumun ödediği kamu kaynaklarının azınlığın istifadesine sunulması anlamına gelecektir. Bu durum demokratik toplumlarda kabul edilebilir değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum