KPSSye Girdikten Sonra Öğrenim Seviyesinin Yükselmesi

KPSSye Girdikten Sonra Öğrenim Seviyesinin Yükselmesi

2016 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na lise düzeyinden girip 2017 yılında lisans mezunu olunursa bu durumda ne tür bir yol izlenir? Herhangi bir uyuşmazlık durumunda sorunu hangi kurum çözebilir? İşte 2016 KPSS puan türleri ve kapsamı…

2016 yılında üniversitede eğitim görürken lise düzeyin gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girildiğinde ve 2017 yılında da 4 yıllık fakültesini tamamlayıp lisans mezunu olunduğu zaman 2017/1 KPSS puan türünden tercih yapılabilir mi?

Aslında bu sorunun oldukça basit bir cevabı vardır. Öncelikle KPSS’yle ilgili herhangi bir anlaşmazlık durumunda hatayı ÖSYM’nin değil DPB’nin (Devlet Personel Başkanlığı’nın) çözdüğünü belirtelim.

Devlet Personel Başkanlığı da bu tarz durumlar için açıklamalar yapmaktadır. Devlet Personel Başkanlığı’nın bu konuyla ilgili açıklaması şu şekilde olmuştur:

Girilen bir Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın geçerlilik süresi 2 yıldır. 2 yıldan sonra yeniden bir Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girilmesi gerekmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girip mezuniyet seviyenizi yükseltirseniz sahip olduğunuz KPSS puanı etkilenmeyecektir.

Yani mezuniyet seviyesinin yükselmesi, liseyken ön lisans olmak, ön lisans iken lisans olmak gibi durumlar sahip olunan KPSS puanını etkileyemeyecek olup yine aynı puanla tercih yapılabilir.

2016 yılında lise mezunu KPSS’ye girdiyseniz ve mezuniyet seviyeniz yükselmiş olsun veya değişmemiş olsun yine 2016 KPSSP94 puan türünden, 2016 yılında ön lisans mezunu KPSS’ye girdiyseniz ve mezuniyet seviyenizde herhangi bir değişiklik olmamış olsun veya artmış olsun kullanacağınız puan 2016 KPSSP93’tür. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.