1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KPSS'ye Giren Aday Sayısı Azaldı
KPSS'ye Giren Aday Sayısı Azaldı

KPSS'ye Giren Aday Sayısı Azaldı

2016 yılına kıyasla 2018 yılında tüm eğitim alanlarında KPSS'ye girenlerin sayısının azaldığı belirlendi. Bu azalmadaki sebepler neler olabiliyor.

A+A-

Yarıdan Fazla Azaldı; 2016 yılında yapılan KPSS sınavına toplamda 5 milyon 803 aday girerken 2018 yılında yapılan sınava 2 milyon 947 kişi girdi. Bu verilere göre KPSS'ye giren aday sayısı yarıdan fazla azaldı. Nedeni tam olarak tespit edilmiş olmasa da artık memuriyetin cazibesini kaybettiğini söyleyebiliriz.

Eğitim seviyelerine göre kıyaslama yapacak olursam en fazla düşüşün ortaöğretim seviyesinde yaşandığını görebiliriz. Zira 2016 KPSS ortaöğretim sınavına giren aday sayısı 3 milyon 293 bin iken 2018 yılına geldiğimizde 1 milyon 24 bine düşmüştür. Bu da açıkça göstermektedir ki adaylar KPSS'den beklentileri bulunmadığı için girmekten vazgeçiyor.

Ortaöğretimin ardından ön lisans KPSS'sinde de ciddi bir düşüş yaşandığı görülüyor. Öyle ki 2016 yılında 1 milyon 279 bin kişi bu sınava girerken hali hazırda bu rakam 749 bine düştü.

Lisans seviyesinde büyük bir azalış olmasa da yine de düşüş bulunuyor. 2016 yılında 1 milyon 230 bin kadar aday sınava girerken bu sayı 2018 yılında 1 milyon 174 bin olarak gerçekleşti.

Bu sayısal verilerin KPSS'ye olan ilginin neden azaldığını tespit amaçlı olarak kullanılması gereklidir. Böylelikle iyileştirmeler yapılması düşünülebilecektir. Aksi takdirde nitelikli elemanların kamudan uzaklaşması söz konusu olacaktır ki bu da hizmet kalitesinin düşmesi anlamına gelecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum