Kredi Kullanımında Yeni Dönem

Kredi Kullanımında Yeni Dönem

TL’nin son dönemde döviz kurları karşısında değer kaybetmesinin önüne geçmek isteyen Merkez Bankası daha öncede aldığı kredi kullandırma kararlarında esnekliğe gidiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL’nin yabancı para birimleri karşısında sert değer kaybı yaşamasını ardından TL’nin değerini arttırıcı adımlar atmaya devam ediyor. Bu noktada daha önceden bankaların daha fazla oranda kredi kullandırmaları amacıyla yükseltilen Aktif Rasyosu (AR) düzenlemesinde önemli ölçüde esnekliğe gitme kararı alındı.

Bu yeni esneklikle birlikte AR değeri hedefi, mevduat bankalarında yüzde 100’den yüzde 95’e katılım bankalarında yüzde 80’den yüzde 75’e düşürüldüğü görüldü. 1 Mayıs tarihinden itibaren bankalara tebliğ edilen düzenlemeyle özellikle özel bankaların daha fazla kredi vermeleri hedefleniyordu. 

Fakat son 3 haftada TL’deki değer kaybının oldukça kirik seviyelere çıkması. Merkez Bankası’nın aldığı bu kararı gözden geçirmesine neden oldu. Geçtiğimiz hafta perşembe günü akşam saatlerinde bankalar genel müdürleriyle bir araya gelen BDDK yönetimi, AR düzenlemesinde değişiklik talebini olumlu karşılamıştı. Bu doğrultuda yapılan düzenleme ile birlikte bankaların artık daha zor şartlarda kredi vermesi bekleniyor. Alınan bu karar ile birlikte son 4 ayda oldukça artan kredi kullanım oranında büyük oranda düşüşler yaşanabileceği ifade ediliyor. Bu durumun kredi faiz oranlarına da yükseliş anlamında etki edebileceği ifade ediliyor.

Daha Önce Kurala Uymayan 2 Bankaya Ceza Verilmişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz ay HSBC bankasına AR düzenlemesindeki oranı tutturamadığı gerekçesiyle geçen yıl kârının yüzde 40’ına denk gelen yaklaşık 180 milyon TL’lik ceza verildiğini açıklamıştı. Albaraka Türk Katılım Bankası’ da KAP’a yaptığı açıklamada AR düzenlemesindeki oranın tutturamadığı için kendilerine BDDK tarafından 20,6 milyon TL ceza kesildiğini duyurmuştu. Alınan bu düzenlemelerle bankaların önemli ölçüde rahatlayacağı ifade ediliyor.

Kredi kullanımı ile ilgili yapılan bu düzenlemenin en olumsuz etkisi ise pandemi sürecinde kredi ihtiyaçları odlukça artan vatandaşa yansıyacağı görülüyor. Son 4 aydır çok daha rahat kredi kullanan vatandaşların bundan böyle kredi kullanma noktasında ki isteklerinin geri çevrilme oranında artış yaşanabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.