Kurban Bayramı için beklenen koronavirüs yasağı geldi

Kurban Bayramı için beklenen koronavirüs yasağı geldi

Kurban Bayramı süreci dahilinde merakla beklenen soruların başında yer alan Koronavirüs (Covid 19) pandemi yasaklarının devam edip etmeyeceği belli oldu! O şehir için Kurban Bayramında yasaklar ilan edildi. İşte detaylar…

2020 yılının ilk çeyreğinden bu yana hem ekonomik hayatı hem de sosyal hayatı ciddi derecede etkileyen Koronavirüs (Covid 19) salgını sebebi ile 2020 yılı Kurban Bayramı sürecinde alınacak olan tedbir kararları merakla bekleniyordu.

Bazı illerde yaşanan trajik vaka sayısı artışları sebebi ile Türkiye genelinde herhangi bir yasak getirilip getirilmeyeceği konusu merakla beklenirken; bazı valilik önerileri dahilinde il bazında yasakların getirilebileceği hususunda fikir beyan edildiği belirtildi.

İller bazında kurulan pandemi kurulları vasıtası ve Sağlık Bakanlığı verileri ile alınan tedbir kararlarına göre vaka sayılarında rtış olan ve yaşanması olası olan ikinci dalgada ilk sıralarda yer alacak emareleri gösteren iller için tedbirler arttırılıyor.

Kurban Bayramı Yasakları

Karadeniz bölgesinde artan vaka sayıları itibari ile yapılan çalışmalara göre Rize ilinde lokal yoğunluk bulunduğu ve bu kapsamda kent genelinde Koronavirüs (Covid 19)için Kurban Bayramı Yasakları getirildiği ilan edildi.

Söz konusu vaka artışlarının mevsimden kaynaklanmadığı ve halkın özellikle kutlama, düğün ve organizasyon gibi faaliyetleri organize etmekten çekinmediği bilgisi verilirken; Kurban Bayramında da benzer uygulamaların devam etmesi halinde vaka sayılarının önlenemez şekilde artabileceği belirtildi.

Rize ili genelinde vaka sayılarının 220'ye ulaştığı bilgisi ilan edilirken; bugüne kadar kent genelinde 500’den fazla vaka görüldüğü  ve bu sayılardan yaklaşık olarak 390 kişinin de taburcu olduğu bilgisi ilan edildi.

Bu sebeplerle alınan Kurban Bayramı Yasaklamaları dahilinde Rize ili sınırları içerisinde olmak üzere; şehir dahilinde kurban eti kavurmak, komşu paylaşımı olarak organizasyonlar tertip etmek; kurban kavurması gibi kente özgü geleneklerin bu sene ile sınırlı olmak koşulu ile toplu yeme geleneğine ait düzenlemeler ile toplu halde ve kalabalık alanlarda bayramlaşmalara yasak getirildiği bilgisi ilan edildi.

Vaka sayılarının endişe verdiği belirtilirken; söz konusu tedbirlerin alınması halinde normalleşme süreci uygulamalarına devam edilebileceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum