1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurum Sağlık Mazeretini Reddetti KDK Kabul Etti
Kurum Sağlık Mazeretini Reddetti KDK Kabul Etti

Kurum Sağlık Mazeretini Reddetti KDK Kabul Etti

Erzincan’da kamu kurumunda şoför olarak çalışan personel anne ve babasının sağlık durumları nedeniyle tayin istedi ancak kurumu reddetti. KDK ise kabul edilmeli kararı aldı.

A+A-

Bakacak Kimseleri Yok
Bir kamu kurumunda şoför olarak çalışan kamu personeli anne ve babasının hasta olduğunu ve bu sebeple de onların bulunduğu ile tayininin çıkmasını talep etti. Ancak kurumu şoför ihtiyacını gerekçe göstererek tayin talebini reddetti. Bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunan şoför anne ve babasına kendisinden başka bakacak birisinin bulunmadığını ifade etti. Bunun üzerine KDK sağlık mazereti tayininin verilmesi gerektiğine ilişkin tavsiye kararı aldı. 

KDK’nın bu kararı kuruma gönderilirken kurumun ne yönde bir adım atacağı bilinmiyor. Zira alınan bu karar tavsiye niteliğinde olduğu için uyulması zorunlu değildir. Ancak mevzuatımıza göre bakmakla yükümlü olunan kişiler için sağlık mazereti nedeniyle tayin taleplerinin onaylanması gereklidir. Dolayısıyla kurum tayin etmeme konusunda ısrar ederse ilgili kişi konuyu yargıya taşıyarak hakkını alabilir. 

KDK kararlarının kamu kurumları tarafından uygulanma oranlarına bakacak olursak oldukça düşük bir oranla karşı karşıya kalırız. Avrupa’da ise bu oranlar çok daha yüksektir. Oranların yükselmesi personel memnuniyetlerinin ve hizmet kalitesinin de artmasını sağlayacaktır. Bu sebeple KDK kararlarının bağlayıcılığının artırılması ve kurumların bu kararlara uyma konusunda telkin edilmesi de son derece gereklidir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.