1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurumlar Arası Geçici Görevlendirmede Neler Değişti
Kurumlar Arası Geçici Görevlendirmede Neler Değişti

Kurumlar Arası Geçici Görevlendirmede Neler Değişti

Hakim ve savcılar dışındaki tüm memurların kurumlar arası görevlendirmelerine ilişkin değişiklik yapıldı.

A+A-

703 Sayılı KHK ile Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı KHK ek m.25’de değişiklik yapıldı. Buna göre hakim ve savcılar dışındaki kadro ve pozisyonlarına bakılmaksızın tüm memurların kurumlar arası görevlendirmesi düzenlendi. Değişiklik öncesinde kamu personelinin statüsüne bakılmaksızın 6 ay süreyle bağlı olunan bakanlıkta görevlendirme yapılabiliyordu. 657 sayılı DMK ise devlet memurlarının diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilmesine imkan tanıyordu. Yapılan düzenleme ile bu görevlendirmelerde iki usul benimsendi. 

Kurumdan Aylıklı İzinli Sayılarak Görevlendirme

Hakim ve savcılar dışındaki memurlar statüsü fark etmeksizin 1 yıllığına başka kurum ve kuruluşta görevlendirilebilir. Süre 1 yıl uzatılabilir. Görevlendirme için kurumdan muvafakat alınır ve süre uzatılırsa yeniden muvafakat alınmalıdır. Görevlendirme yapılacak olan kurumda kadro ya da ihtiyaç olması aranmaz. Görevlendirilen memur kendi kurumundan mali haklarını almaya devam eder.

Kurumdan Aylıksız İzinli Sayılarak Görevlendirme 

Görevlendirme yapılacak olan kurumda boş kadro ve ihtiyaç olmalıdır. Görevlendirecek kişi bu kadro için aranan tüm şartları sağlamalıdır. Görev süresi belirlenmemiştir. Her sene yeni görevlendirme onayı gerekmez. Kurumdan aylıksız izinli sayıldığı için kadro ve pozisyonun mali hakları alınır. Sosyal güvenlik açısından mevcut statü devam edecektir. Süresi geldiyse başka bir işlem gerekmeden terfi yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum