1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Kütüphaneci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir
Kütüphaneci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Kütüphaneci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Sizler için bugün meslek kollarından Kütüphanecilik mesleğini enine boyuna inceleyip bir haber dizisi oluşturduk.

A+A-

Kütüphaneci kimdir, Ne İş yapar, Maaşı nasıldır, Kütüphaneci olmak için hangi bölümleri bitirmeli ve hangi özelliklere sahip olunmalı gibi bütün detayları haberimizde bulacaksınız.

Öncelikle Kütüphaneci Kimdir?

Kütüphaneci; Bir kütüphanede bulunan bulunması gereken bütün materyallerin Kitap, süreli yayın, video-kaset ve ses kasetleri ile bilgisayar disketlerini konularına göre sınıflayan, bunları koruyan ve faydalanmak isteyenlerin hizmetine sunan kişidir. 

Kütüphanecinin görevleri nelerdir?
 
Kütüphaneye bağış, satın alma, değişim veya derleme yoluyla giren kütüphane materyalini sınıflar, katalog fişi çıkarır, okuyucunun hizmetine sunar, Kütüphaneye gelenlere istekleri doğrultusunda bilgiler vererek aradıkları materyali veya kitabı bulmalarına yardımcı olur, Kıymetli kitapların korunması için önlem alır, Dışarıya ödünç kitap veya kaset verme hizmetini yürütür, Eskiyen ve şekli bozulan kitapları ayırır, gerekli bakımlarını yapar veya yaptırır, Zamanında kitapları getirmeyenlere uyarı yazısı gönderir, Kütüphanedeki materyalin sayımını yapar, Kayıp yayınlarla ilgili tutanak tutar, Abone olunan süreli yayınları izler, gelmeyenleri ilgililere bildirir, Yeni yayınları izleyerek kütüphaneye kazandırmaya çalışır.

Kütüphaneci görevini yaparken hangi materyallerden faydalanır?

Kitap, Televizyon, Bilgisayar, Video - Video Kaset, Ses kaseti, Katalog fişleri ve kartlar, Fotokopi makinesi gibi alet ve materyallerden faydalanırlar.

Kütüphaneci olmak için hangi özelliklere sahip olunmalıdır?

Kütüphaneci olmak isteyenlerde olması gereken özelliklerden bazıları; Okumaktan, incelemekten ve kitapları sınıflandırmaktan hoşlanan, Dikkatli ve titiz, Kapalı ortamda çalışmaktan sıkılmayan, İnsanlarla iyi ilişki kurabilme yeteneğine sahip olmalıdır. 

Kütüphaneciler hangi ortamda ve nasıl görev yaparlar?

Kütüphaneciler kapalı, temiz ve gürültüsüz ortamlarda görev yaparlar. Kütüphaneci, çalışırken hem malzeme (kitap), hem veriler (kitapların numaraları), hem de insanlarla ilgilidir v genellikle oturarak çalışılmaktadır. 

Kütüphaneciler için iş bulma imkanları nelerdir?

Kütüphaneciler, Kütüphaneler Genel Müdürlüğünde, Milli Kütüphanede, halk kütüphanelerinde, üniversite kütüphanelerinde, Okul kütüphanelerinde, arşivlerde, dokümantasyon merkezlerinde ve özel kütüphanelerde çalışma imkanları vardır. Bunun yanında özel ve kamu kuruluşlarında kütüphanelere verilen önemin artmasına bağlı olarak kurum kütüphanelerinde bu alanda eğitim görmüş olan kişileri çalıştırmaya başlamışlardır. 

Kütüphaneci olmak için hangi okulları bitirmek gereklidir?

Üniversitelerin Dokümantasyon ve Enformasyon bölümü, Kütüphanecilik bölümü ve Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinden mezun olanlar bu mesleği yapabileceklerdir.

Kütüphaneci olan kişiler kariyer yapabilir mi?

Kütüphaneci olarak göreve başlayan kişiler Lisans eğitiminden sonra Yüksek Lisans, Doktora yapabilir, Araştırma Görevlisi olabilir ve Akademik Kariyer yapabilirler. Yine bu kişiler tecrübe ve çalışma süresinin artmasına bağlı olarak bulundukları kurumlarda Yönetici kadrolarına yükselebilirler. 

Kütüphaneci olarak göreve başlayan kişilerin maaş durumu nasıldır?

Kütüphaneci olarak görev yapan bir kişinin alacağı ortalama brüt maaş 5,820.032 Tl, Net maaş ise ortalama 4,936,49 Tl olarak hesaplanmaktadır.

Kütüphaneci alımları ve diğer bütün Memur, İşçi, Sözleşmeli, Daimi, Geçici kadro personel alımları haber sitemizde güncel ve açıklayıcı olarak sizler için yayınlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum