Kyk Burs Kredi ve Yurt İçin Son Durumları

Kyk Burs Kredi ve Yurt İçin Son Durumları

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren Kredi ve Burs açıklaması Başkan Erdoğan’dan geldi. Gençlerle video konferans yöntemi ile konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kredi ve Burslarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gençlerle yaptığı vido konferansta Başkan Erdoğan; " Kredi ve burslarla alakalı olarak öncelikle biliyorsunuz göreve geldiğimizde Türkiye 'de verilen burs sadece 45 liraydı. Şimdi ise burslar noktasında geldiğimiz nokta çok daha farklı bir konumda. Şimdi ise bizler bursları ciddi manada yükselttik. Şuan itibariyle bursların geldiği konum 550 liraya çıkarıldı. 

Lisans öğrencileri için 550 lira biz burs ve kredi verirken, tabi bu noktada 1100 lira lisansüstü öğrencilere veriyoruz. Ama daha ileri giderek doktora öğrencilerine de 1650 lira kredi veya burs veriyoruz. Başladığı an 45 lira. Ondan sonraki iş önce lisansta 550 lira, daha sonra bu rakam ciddi manada yükseldi ve 1100 TL 'ye çıkarıldı. Ama doktorada bu rakam 1650 liraya çıktı. Şimdi başvuran her öğrencimiz kredi veya burs alabiliyor. 1 milyon 600 bini bulan başvuru var. Göreve geldiğimizde öğrenci harçları vardı. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Öğrenci harçlarını kaldırdık. Artık harç diye bir durum söz konusu değildir. 

Barınma konusuna gelince çok önemli projeler var. Yılsonuna kadar 17450 yeni yurt yatağını daha hizmete alacağız. 72 bin yeni yurt yatağını 2021 sonunda hizmete sunacağız. Bir kısmı kamu yatırımı, bir kısmı da kiralama yolu ile açılacak. Amacımız her öğrencimizin eğitim öğretimini rahat şekilde tamamlayacağı imkanları sunmaktır.”dedi.

Burstan kimler faydalanabilir? Kimler Faydalanamaz?

Lisans öğrencileri, Açık Öğretim öğrencileri(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.), İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, öğrenim kredisinden yararlanabilirler. 

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum