KYK Yurt ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK Yurt ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile il dışında okuyacak olan öğrenciler KYK yurt ve burs başvurularını beklemeye başladı.

Kayıttan Sonra Tarihler Açıklanacak
Kısa bir süre önce YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile öğrencileri üniversite heyecanı sardı. ÖSYM beklenenden çok daha erken bir tarihte, bayram öncesi sonuçları açıkladı. İl dışında okuyacak olan öğrenciler ise nerde kalacaklarının stresini yaşıyor. KYK yurtları barınma için öğrencilere büyük kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda burs ve kredi imkanı da öğrencilerin eğitim masraflarına büyük fayda sağlıyor. Bu sebeple üniversiteye başlayacak olan milyonlarca aday başvuruların ne zaman yapılacağını merak ediyor. 

Her sene olduğu gibi KYK yurt başvuruları kayıt işlemlerinden sonra başlamaktadır. Üniversitelerin kayıt işlemleri 16-21 Ağustos tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacaktır. 19-23 Ağustos tarihleri arasında ise okullara fiilen kayıt yapılacaktır. Her okulun kayıt tarihleri farklılık göstermektedir. Pek çok okul için elektronik kayıt yeterlidir ancak bazı okullar bizzat kayda gelmeyi istiyor. Hatta bazı okullar kayıt için sağlık raporu gibi ekler isteyebilmektedir. Bu yüzden öğrenciler kazandıkları üniversite ve bölüme ilişkin ilanları yakından takip etmeli ve kayda ilişkin ayrıntıları öğrenmelidir. 

KYK Başvuruları
KYK başvurularının tarihlerini takip etmek isteyen adaylar kurumun internet sitesini takip etmelidir. Buradan duyuru yayımlanması ile başvurular alınmaya başlayacaktır. Başvuru yapmak isteyen adaylar e-devlet üzerinden başvurularını yapabilirler. Bu yüzden KYK burs başvurusu yapmayı düşünen adaylar mutlaka e-devlet şifresi almalıdır. Bunun için PTT şubelerine giderek şifre almakta fayda vardır. Böylece başvuruların başlaması halinde hemen başvuru yapılabilecektir. 

KYK yurdu çıkan öğrenciler kayıt yaptırırken ilk olarak kayıt ücreti öderler. Bu ücretin içinde yatak ücreti, güvence bedeli ücreti ve yurt kimlik ücreti gibi kalemler bulunur. Bu ücret her yurt için farklılık gösterir. Öğrenciler ATM’ler üzerinden e-ödeme ile bu ücreti ödeyebilirler. 

Birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencileri başvuru yapabilecektir. Okulunu uzatan öğrenciler için 1 yıl daha yurt hakkı tanınır ve bu öğrenciler de başvuru yapabilir. Yurt ve burs başvuru sonuçları kurumun adresinden duyurulacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.