LGS 16 Temmuzda Açıklanıyor

LGS 16 Temmuzda Açıklanıyor

LGS sonuçları henüz açıklanmasa da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ayrın açıklanacak LGS tercih kılavuzu ile ilgili en güncel bilgiler verildi.

Milyonlarca öğrenci merakla LGS sonuçlarının açıklanmasını ve hayallerinde ki liseye girebilmek için tercih kılavuzunun yayınlanmasını bekliyor. Bu doğrultuda konu ile ilgili gelen ısrarlı sorular karşısında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2020 LGS sonuçları ve tercih kılavuzu hakkında bilgi verdiği görüldü.

Hiçbir Soru İptali Yaşanmadı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sonrasındaki süreçle ilgili olarak gerçekleştirdiği değerlendirmede toplantısında merak edilenlere yönelik açıklamalarda bulundu. MEB Bakanı Selçuk, sınav ile ilgili hiçbir sorunun iptal olmadığı bilgisini paylaştı. Son dönemde artan heyecan ile ilgili olarak da sınav sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları tarafından hazırlanan değerlendirme raporu ile birlikte 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacağını belirttiği görüldü. Sınav sonuçları ile birlikte eş zamanlı açıklanacak değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alındığı belirtildi. 

16 Temmuz 2020'de merkezi sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte, aynı gün içerisinde tercih kılavuzunun da açıklanacağı bilgisi bakan tarafından verildi. Sınav sonuçları öğrenildikten sonra, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallar dahilinde göre öğrencilerin tercihlerine başlayabilecekleri aktarıldı. Bakan tercih kılavuzunun iyice incelenmesi gerektiğini de belirtti.  Bakan Selçuk açıklamasını sürece destek veren çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek bitirdi.

Rehberlik Öğretmenleri Okullarda Olacak

16 Temmuz tarihinden itibaren sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilere ve velilerine tercih ve yönlendirme noktasında yardımcı olmak ve yol göstermek amacıyla okullarda rehberlik öğretmenlerinin hazır olacağı bilgisi paylaşıldı. Öğrenciler kendi okullarına giderek rehber öğretmenleri ve velileri ile birlikte tercihlerini gerçekleştirebilecekler. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları öğrencilerle velilerin bu süreci rehberlik öğretmeninin denetiminde ve yönlendirmesinde yürütmelerinin daha sağlıklı olacağını belirtiyor. Ayrıca öğrencilerin tercih konusunda acele etmemeleri gerektiği ve gerekli incelmeden sonra en sağlıklı tercihleri yapmaları gerektiği ifade ediliyor. Sınav sonuçları kurumun internet adresinde ilan edilecek olup ayrıca öğrencilere sınav sonuç belgesinin posta yoluyla gönderilmeyeceği açıklandı.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.