1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LGS İçin Meslek Liseleri Dönüştürülüyor
LGS İçin Meslek Liseleri Dönüştürülüyor

LGS İçin Meslek Liseleri Dönüştürülüyor

Liselere Giriş Sınavı sonrasında öğrencilerin yerleşmek istedikleri Anadolu liselerinin sayısının az olması Milli Eğitim Bakanlığı’nı hareke geçirdi.

A+A-

Meslek Liselerinde Fazla Artış Yaşandı
Milli Eğitim Bakanlığı liselerde imam hatipler ile meslek liselerine ağırlık verdi. Bu durum Anadolu liselerinin sayısında azalmaya neden oldu. Ancak öğrencilerin tercihleri ise ağırlıklı olarak Anadolu liseleri ile fen liseleri yönünde olmaktadır. Ancak bu liselerin sayısının talebe göre az olması nedeniyle bazı öğrenciler istemeyerek de olsa meslek liselerine gitmek durumunda kalmaktadırlar. İşte böylesi bir durum ile karşı karşıya kalınmaması adına acil düzenleme yapılmaya başlandı. 

İstanbul’da 62 Lise Dönüştürülecek
MEB’in planlamasının da üzerinde açılan meslek liseleri bu yıl yapılacak olan LGS sınavından evvel Anadolu lisesine çevrilmeye başlandı. Ancak okulun adını değiştirmek yeterli olmayacak bunun yanı sıra öğretmenlerin de nakil edilmesi gerekecek. İşte tüm bunların sınavlardan önce tamamlanması hedefleniyor. Bu hedefler doğrultusunda sadece İstanbul’da 62 lisenin dönüştürülmesi hedefleniyor. 

Ancak ülke genelinde ne kadar okulun dönüştürüleceği tam olarak bilinmiyor. Yeni LGS sisteminde öğrenciler en yakın okullara gidecekleri için bu dönüşümler onlar için de bir hayli önem arz etmektedir. İşte bu sebeple öğrencilerin velileri araştırmalarına başladılar. Ancak dönüştürülen okulların başarılarının nasıl olacağı bilinmediği için bu konuda tercih yapacak öğrenciler bir hayli zorlanacaktır. Kaliteli bir eğitim için detaylı araştırma yapılması gerekecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.