1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LGS’ye Bu Sene Yüzde 54 Daha Çok Öğrenci Girecek
LGS’ye Bu Sene Yüzde 54 Daha Çok Öğrenci Girecek

LGS’ye Bu Sene Yüzde 54 Daha Çok Öğrenci Girecek

Liselere geçiş sınavına bu sene yüzde 54 daha fazla öğrenci gireceği için sınav daha zorlu geçecek.

A+A-

Öğrenciler Mağdur Ediliyor
Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesi ile okula başlama yaşı 60 aya çekilmişti. Bu değişiklik yüzünden iki kuşak birden ilköğretime başladı. 2012-2013 eğitim öğretim döneminde ilköğretime başlayan öğrenci sayısı yüzde 50 artmış oldu. Şu anki verilere göre 2012- 2013 döneminde okula başlayanlar yüzde 54 artış kaydetti. 2012 yılında eğitim hayatına başlayan bu öğrenciler 2020 yılında LGS’ye girecekler. İlk kez bir merkezi sınavda akranları ile yarışacaklar. Ancak eğitimdeki bu değişiklik öğrencilerin aleyhine bir şekil aldı. 

60 ay düzenlemesi bu sene yeniden iptal edildi ve okula başlama yaşı 66 aya çıkarıldı. Deneme sürecinde başarılı olmayan 60 ay düzenlemesinden ötürü pek çok öğrenci mağdur oldu. Şimdi bu değişiklik gidecekleri liseleri ve ömür boyu kariyerlerini etkileyecektir. 

Öğrenci Sayısı Artacak, Başarı Sıralaması Düşecek
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Eğitim Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede bakanlığın bu haksızlığı gidermek için nasıl bir önlem aldığını sordu. Önlem alınmadıysa önlem alınmasını istedi. 

Öğrenci sayısının yarı yarıya artması sebebiyle bu sene başarı sıralaması düşecektir. Çok fazla öğrenci yarışacağı için başarı oranları diğer senelere nazaran yarı yarıya artacaktır. Bu yüzden de öğrencilerin başarı sıralaması ve yüzdelik dilimleri düşecektir. Sınavla öğrenci alan okullarının çok az olması sebebiyle pek çok öğrenci bu okullara giremeyecektir. 

Geçen yıl nitelikli bir okulun öğrenci aldığı en düşük puan bu sene çok daha üstlere çıkacaktır. Bu sene nitelikli okula yerleşemeyen öğrenci, eğer sınava geçen yıl girmiş olsaydı yerleşme şansı yüzde 50 fazla olacaktı. İşte öğrencilerin bu hakkının elinden alınması adaletsizliktir. MEB bu konuda acilen önlem almalı ve öğrencilere eşit şartlar sağlamalıdır. 

Öğrenci sayısındaki artıştan ötürü liselerde kontenjan sorunu yaşanacaktır.  Bu durum aynı zamanda derslik ve öğretmen sayısının yetersiz olması anlamına gelir. MEB acilen önlem almalıdır ki mağduriyet yanşamasın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.