1. HABERLER

  2. HABER

  3. Lisans Mezunu Olmak Araştırma Görevlisi Olmak İçin Yeterli Olmayacak
Lisans Mezunu Olmak Araştırma Görevlisi Olmak İçin Yeterli Olmayacak

Lisans Mezunu Olmak Araştırma Görevlisi Olmak İçin Yeterli Olmayacak

Geçtiğimiz yıl 2547 Sayılı Kanun’a eklenen maddeler ile araştırma görevlisi alımlarına yeni bir düzenleme getirildi.

A+A-

Tüm Araştırma Görevlileri 50/d’li Olacak. 2547 sayılı kanunda yapılan değişiklikler ile birlikte lisans mezunu olan adayların araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları engellenmiş oldu. Bu kapsamda adayların en azından yüksek lisans eğitimine başlamış olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde başvurular değerlendirmeye alınmadan reddedilecektir.

Bir diğer önemli değişiklik ise adayların atamalarının 50/d kapsamında yapılacak olmasıdır. Bu kapsamda 33/a olarak bilinen daimi kadro yerine kişiler geçici kadroda istihdam edileceklerdir. Bu statüde istihdam edilenler bir sene sonrasında eğer sözleşmeleri uzatılmaz ise ilişikleri kesilecektir.

Bir diğer husus ise yüksek lisans ve doktora eğitimleri sonrasında bu adaylar doktor öğretim üyesi kadrosuna geçme talebinde bulunacaklardır. Eğer bu talepleri üniversite tarafından kabul edilmez ise bu durumda adaylar başka üniversitelerde 1 yıllığına görevlendirileceklerdir. Bu görevlendirmenin ardından ise yeniden üniversiteye dönüş imkanı elde edilebilecektir. Böylelikle öğretim görevlisi kadrosu yeterli olmayan üniversitelerde de personel istihdamı sağlanmış olacaktır.

Bu değişiklikler araştırma görevlilerinin kadro güvencesini ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra rekabeti ve çalışma ortamını da iyileştirmesi beklenmektedir. Böylelikle üreten kimselerin daha önde olacağı bir sistemin ortaya koyulmaya çalışıldığı da görülmektedir. Zaman ilerledikçe sistemin avantajları ve dezavantajları daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.