Lisansüstü Eğitim Almak İsteyenler İçin Alımlar Başladı

Lisansüstü Eğitim Almak İsteyenler İçin Alımlar Başladı

Lisans eğitimini tamamlayıp yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen adaylar için üniversiteler ilanlarını yayınlamaya başladı.

38 Üniversite İlan Yayınladı
Devlet ve vakıf üniversiteleri lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için çeşitli eğitim imkanları sunuyor. Bu kapsamda ilanlar güz ve bahar dönemlerinde olmak üzere senede iki defa yapılmaktadır. Hali hazırda ise üniversiteler ilanları yayınlamaya başladı. Toplamda 38 üniversite yüksek lisans ve doktora ilanı yayınladı. Adaylar başvuru yapmak istedikleri üniversitenin internet sitesi üzerinden başvurularını yapabilir. 

Başvuru Şartları
Lisansüstü eğitim almak için başvuru yapacak adayların birtakım şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar arasında lisans mezuniyet notu, yabancı dil ve ALES puanı gibi şartlar yer almaktadır. Bunlara ek olarak kurumlarına kendileri de yazılı ya da sözlü sınavlar yapabilmektedir. Adaylar bunların tamamında istenilen şartları yerine getirmesi durumunda eğitime başlayabilecektir. 

Lisansüstü eğitim alan kimseler sonrasında akademik personel olma imkanına da sahiptir. Ancak bu konuda da rakiplerinin önüne geçmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde sıyrılması ve akademik personel olması mümkün olmayacaktır. Güz dönemi yaklaştıkça lisansüstü eğitim ilanlarının daha da çok artacağını ifade edebiliriz. Adaylar birden fazla üniversiteye başvuruda bulunarak şanslarını deneyebilir. Ancak aynı anda iki üniversitede lisansüstü eğitim almak mümkün değildir. Bu nedenle bir tanesinden kayıt sildirilerek diğerine kayıt yaptırılabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.