1. HABERLER

  2. HABER

  3. Lise ve Üzeri Mezunların İstihdam Oranı Arttı
Lise ve Üzeri Mezunların İstihdam Oranı Arttı

Lise ve Üzeri Mezunların İstihdam Oranı Arttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumlarda istihdam edilen mezunların oranlarını açıkladı. Kamera karşısına geçen Bakan yardımcısı, lise ve üzeri iş gücümüzün oranı yüzde 37 iken bugün yüzde 47'lere yükseldiğini söyledi.

A+A-

Bakan yardımcısı Ahmet Koca, 2019 yılı Temmuz dönemi itibariyle okullardan mezun olan vatandaşların kurumlarda hangi oranda istihdam edildiğini ve en çok istihdam edilen mezun türünün neler olduğunu istatistiki verilerle açıkladı. 

Basın açıklamasında "2019 yılı Temmuz dönemi itibariyle yüksekokul veya fakülte mezunlarında istihdam oranı, yüzde 68 ile tüm eğitim grupları içinde ilk sırayı almıştır. İkinci sırada ise yüzde 56 ile mesleki veya teknik lise mezunları yer almaktadır" ifadelerinde bulundu.

Böylelikle üniversite mezunlarının iş bulma oranları bir önceki döneme göre yükselmesi planlı bir istihdam çalışmasının sonucu olsa da bu oranın yeterli olmadığı görülüyor.

Kara, İŞKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen 'Ulusal İstihdam, Beceri ve Eğitim Sempozyumu'nda gerçekleştirilen konuşmada lise mezunlarının iş gücü piyasasında yerinin artarak yüzde 47'ye çıktığını söyledi.

Konuşmalarına geleceğe yönelik planlardan bahseden Ahmet Kara, 11'nci Kalkınma Planı'nın ana hedeflerinden birinin de öncelikle kadın ve gençler olmak üzere özel politika ile istihdam oranının artırılması olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum