1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Liselere Yerleştirmede Son Şans, Başvurular Başladı
Liselere Yerleştirmede Son Şans, Başvurular Başladı

Liselere Yerleştirmede Son Şans, Başvurular Başladı

LGS yerleştirmeleri ile istediğini elde edemeyen öğrenciler için son şans olan nakil komisyonlarına başvurular başladı.

A+A-

Boş Kontenjanlar Dolacak
Liseye başlayacak olan öğrenciler sınavlı ya da sınavsız bir şekilde tercihlerini yaparak okullara yerleşti. İlk yerleşmelerde istediği okula yerleşemeyen adaylar birinci ve ikinci nakil başvuruları ile şansını denedi. İkinci nakillerin de sona ermesine rağmen halen istediği okula yerleşemeyen öğrenciler bulunuyor. Bu öğrenciler son olarak LGS kapsamında boş kalan kontenjanlara yerleştirilecekler.

Nakil Komisyonlarına Başvuru
MEB tarafından liselere yerleşemeyen adaylar için üç şans tanınmıştır. Yerleştirmeler ile istediği okula yerleşemeyen öğrenciler birinci ve gerekirse ikinci nakil başvurularını yapmıştı. İkinci nakil sonuçları açıklandığında MEB tarafından öğrencilerin yüzde 99’unun istediği okula yerleştiği açıklaması yapıldı. Ancak az da olsa halen yerleşemeyen bir kesim bulunmaktadır. 

Üç kez şansını denemiş olmasına rağmen halen hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapacaktır. Bu komisyon başvuruları topladıktan sonra il ve ilçe bazında boş kontenjanları değerlendirerek yerleştirme yapacaktır. 

Başvuru Tarihleri
Yerleştirmesi yapılamayan öğrenciler için başvurular bugün itibariyle alınmaya başlayacaktır. 19 Ağustos 2019 tarihinde başlayan başvurular 23 Ağustos’a kadar devam edecek. Bu süre içerisinde öğrenci ve velileri tarafından il ve ilçe yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapılacaktır. Başvuru süresinin sona ermesinden sonra başvurular değerlendirilerek öğrenciler yerleştirilecektir. Böylece liseye yerleşemeyen hiçbir öğrenci kalmayacaktır. 

Öğrenciler İstedikleri Okula Yerleşti Mi?
Liselere giriş sisteminde yapılan değişikliklerden ötürü öğrenciler de veliler de yerleştirme tercihleri yaparken sorun yaşamaktadır. Öğrencilerin tercihlerinin bir kısmına adresine yakın olan okulları yazma zorunluluğu olması, istedikleri okulu değil yakın okulu seçmelerine nede oluyor. Öğrencilerin tamamı liselere yerleşmiş olsa dahi öğrencilerin istedikleri lise türüne yerleştiğini söylemek oldukça zordur. 

Genel olarak sınavsız yerleşen öğrenciler yerleştirme sonuçlarından memnundur. Ancak sınava girerek nitelikli okullara gitmek isteyenler maalesef ki hayal kırıklığına uğruyor. Nitelikli okul sayısının az olmasından ötürü adrese yakın ama istemedikleri okullara kayıt olmak zorunda kalıyorlar. Dileriz ki bu sistem öğrencileri memnun edecek şekilde yeniden revize edilsin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.