1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Maaş Zammı ve Ek Ödeme! Taşeronların Yüzdelik Dilimleri
Maaş Zammı ve Ek Ödeme! Taşeronların Yüzdelik Dilimleri

Maaş Zammı ve Ek Ödeme! Taşeronların Yüzdelik Dilimleri

4D statüsüne sahip taşeronlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Böylelikle taşeron işçilerin maaş zammı ve ek ödemeleri dışında yüzdelik dilimleri de maaşa konu oldu. KHK ile kadroya geçen taşeronlar önemli bir davayı kazanmış oldu.

A+A-

Taşeronların kadroya geçişi kapsamında çıkarılan kararname ile binlerce işçi sürekli kadroya alınmıştı. Sürekli işçi kadrosuna alınan taşeronların yüzdelik dilimleriyle ilgili çeşitli görüşler belirtilmekte ve kurumlarca uygulanan bu dilimler davalara konu olmaktaydı.

Kadroya geçen işçilerin maaşlarının asgari ücretten fazla olması dikkate alınarak yüzde üzerinden yeniden hesaplanmasına karar verildi. Bu hesaplamaya işçilerin aldığı yüzde 4'lük toplu iş sözleşmesi zammı da dahil edilecek. 

Sendika işçisinin açtığı dava neticesinde taşeron üyesine ücret farkı, ilave tediye farkı ve ikramiye farkı verilecek. Yüzdelik dilimin uygulanacağı taşeron işçi eğer asgari ücretin yüzde 10 fazlasına çalışıyorsa 85 TL yerine günlük 93 lira brüt ücret üzerinden hesaplama yapılacak.

Verilen bu kararlar emsal niteliğinde olup tüm işçilere uygulanırsa, kadroya geçen taşeronlar, asgari ücretin yüzde olarak fazlasını alacak. Bu oran da aylık maaşın yaklaşık 300 lira artması anlamına gelmektedir.

Taşeronlara maaş zammı

Kadroya geçen işçilerin alacağı maaş zamları da gündemde yer alan bir diğer konudur. İşçiler Ocak ayında yüzde 4 oranında zam alacak. Zam görüşmelerini de taşeronlar merak ediyor. Görüşmelerle ilgili resmi bir açıklama gelmedi ancak zam görüşmelerinin Haziran ayında yapılması tahminler arasındadır.

Ek ödemeler

4D'li işçilerce önemli görülen konulardan birisi de ek ödemedir. İlave tediye ödemeleriyle ilgili tarih netleşti. Aralık ayında taşeron işçiler tediye ikramiyesinin 4.taksitini alacak. 

Tediye ödemeleri maaşa göre belirleniyor. Ödemelerin her taksiti çalışanın 13 günlük ücreti üzerinden hesaplanıyor. Örneğin asgari ücretli bir çalışan 13 günlük ücreti Aralık ayında ek ödeme olarak alacak. Bu da 792 liraya tekabül ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum