1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mahrumiyet Bölgesinde Çalışan Memurun Tayin Talebi Kararı
Mahrumiyet Bölgesinde Çalışan Memurun Tayin Talebi Kararı

Mahrumiyet Bölgesinde Çalışan Memurun Tayin Talebi Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu, mahrumiyet bölgesi olarak bilinen Tokat ilinin bir ilçesinde çalışan memurun tayin talebini haklı buldu.

A+A-

Çalışanın Haklarını Korumak Devletin Görevi
Tokat iline bağlı bir ilçede memuriyet görevini yürüten bir kişi tayin taleplerinin reddedilmesine karşılık Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruda bulundu. Başvurucu uzunca bir süredir mahrumiyet bölgesi olarak kabul edilen bir ilçede çalıştığını ve ailesinin zor bir duruma düştüğünü ifade etti. Pek çok defa tayin talep etmesine rağmen idarenin olumsuz yanıt verdiğini de dilekçesine ekledi.

KDK, yaptığı incelemeler neticesinde memurun tayin talebinin haklı olduğunu tespit etti. Memurların verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamanın devletin görevi olduğu belirtildi. Memurların verimli çalışabilmeleri için gerekli şartların temin edilmesinin de anayasal hak olduğu hatırlatıldı.

Bu kararın ardından kurum başvurucunun tayin talebine olumlu yanıt verebileceği gibi olumsuz yanıt da verebilir. Zira KDK kararlarının bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Eğer olumsuz yanıt verilirse memurun idare mahkemesine başvurma hakkı doğmaktadır. Bu kararın en önemli yanı ise aynı durumda olan memurlar için de emsal teşkil edecek olmasıdır. Eğer bu karar hakkıyla uygulanabilirse memurların daha verimli bir şekilde çalışabilmeleri de sağlanmış olacak. Bu sebeple KDK'nın kararı oldukça önem arz ediyor. Mutlu personellerin hizmet verdiği vatandaşlar da kamu hizmetlerinden en iyi şekilde istifade etme imkanına kavuşacaklardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.