1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Maliye Bakanlığı İç Denetçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?
Maliye Bakanlığı İç Denetçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Maliye Bakanlığı İç Denetçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Maliye Bakanlığı bünyesine İç Denetçi olarak hizmet vermek isteyen kamu personel adaylarının yapması gereken şeyler nelerdir? İç Denetçi başvuru şartları nelerdir? İç Denetçi İş İmkanları Nelerdir? Gelen sorular üzerine hazırlanan cevaplar haberimizdedir…

A+A-

Türkiye’de bakanlıklar nezdinde vasıflı personel alımları devam ediyor. Kamu personel adaylarının merakla takip ettiği soruların başında ise bakanlıklar dahilinde kamu personeli olma başvuru şartlarının neler olduğu sorusu oluyor.

Ülke genelinde binlerce adayın merak ettiği meslek gruplarının ilk sıralarında yer alan İç Denetçi alımları için bakanlıklar ve kurumlar kamu personel alımı ilanı yayımlamaya devam ederken; adaylar ise İç Denetçi nasıl olunur sorusunu yöneltmektedir.

İç Denetçi Nasıl Olunur?

İç Denetçi olabilmek için öncelikle üniversitelerin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi , Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi gibi alanlardan en az lisans düzeyinde eğitime sahip olmak gerekmektedir. bu eğitimden sonra KPSS sınavından alınacak puna ile bakanlıklar ve kurumların açtıkları ilanlara doğrudan başvuru yaparak İç Denetçi olabilmek mümkündür.

İç Denetçi İş İmkanları Nelerdir?

İç Denetçi unvanı ile personel olarak hizmet veren bir vatandaşın yapacağı görevler; öncelikli olarak bağlı bulunduğu kurumun iç bürokrasisinin ve çalışma disiplinlerinin belirlenen standartlarda devam edip edilmediğinin tespitinin ve denetiminin yapılmasıdır.

standar-ic-haber-016.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

İç Denetçi Başvuru Şartları Nelerdir?

İç Denetçi olabilmek için farklı kurumların açtığı kamu personel alımı ilanlarında yer alan özel şartların bağlayıcılığı söz konusudur. Örnek olarak Maliye Bakanlığı tarafından çıkılan son İç Denetçi personel alımı ilanlarında verilen bilgilere göre; adayların:

1- En az lisans düzeyinde İ.İ.B.F, Mühendislik Fakültesi bölümlerinden mezun olmak,

2- KPSS’den en az 70 puan almış olmak,

3- Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından verilen “Kamu İç Denetçi Sertifikası”na sahip olmak,

4- İç Denetçilik mesleğinin yetkinliği dahilinde bilgi ve temsil yeteneğine sahip olmak,

5- Mesleki Deneyim Sahibi olmak şartlarına uygun olunması gerekmektedir.

İç Denetçilik için bir adayın yaptığı Yüksek Lisans eğitiminin ders dönemi, 1 yıllık İç Denetçilik meslek i tecrübesine eşit sayılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.