Mandalina Kabuğundan Suda Çözünen Tablet Ürettiler

Mandalina Kabuğundan Suda Çözünen Tablet Ürettiler

Manisa'da Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve öğrencileri, iki yıldır süren bir çalışmanın ardından mandalina kabuğundan suda çözülebilen efervesan tablet üretmeyi başardılar.

Bu tabletler yüksek C vitamini kaynağı ve kan şekerini düşürüyor. Kolesterolü düzenlediği gibi bazı kanser ve tümörlerin oluşumunu da engelliyor. 

Yerli Yapım Sağlıklı Tablet

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İzmir Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) Teknopark Müdürü Özlem Tokuşoğlu ve öğrencileri uzun süren bir çalışma sonunda başarıya ulaştılar. Üretilen 'Mandalina Efervesan Tablet' suda çözünerek tüketilen tamamen sağlıklı bir gıda. Çalışma İzmir Seferihisar Belediyesi'nin desteği ile sonuçlandı. 

Doç. Dr. Tokuşoğlu, ürettikleri efervesan tablet hakkında bilgi verdi. Mandalina kabuklarında yaptıkları analizlerde yüksek antioksidan özelliği ve C vitamini olduğunu keşfetmeleri üzerine bu çalışmayı yaptıklarını hatırlattı. 

Ayrıca mandalina kabuğunda bulunan antioksidan flavanonların kolesterolü düşürdüğü ve kan şekerini düzenlediği belirlendi. Belirli kanser tiplerini önlediği, karaciğeri temizlediği, sinir ve sindirim sistemlerinde rahatlama sağladığı, gastrik ülseri önleyerek lenf sistemini uyardığı ve daha pek çok özelliği keşfedildi. Yapılan uzun çalışmalarla tüm bu durumlar raporlandı. Daha sonra mandalina kabuğu tabletleri üretilerek sağlıklı bir ek gıda yapıldı. 

Türkiye’nin en büyük mandalina üreticisi İzmir Seferihisar. Bu çalışma sayesinde ekonomik değeri olmayan mandalina kabukları ekonomiye de kazandırılmış olacak. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.